"Kurban için yeteri kadar küçükbaş hayvan var"

"Kurban için yeteri kadar küçükbaş hayvan var"
"Kurban için yeteri kadar küçükbaş hayvan var"
- Mersin İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akdoğan: "Bu yıl içinde ülkemiz genelinde kurban olarak kesilebilecek yeterli sayıda küçükbaş hayvanımız mevcut"

MERSİN (AA) - Mersin İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Akdoğan, geçen yıl Kurban Bayramı 'nda Türkiye genelinde toplam 2.5 milyon civarında küçükbaş hayvan kesildiğini belirterek, bu yıl da kurban olarak kesilebilecek yeterli sayıda küçükbaş hayvanın olduğunu bildirdi.

Akdoğan, yaptığı yazılı açıklamada, Kurban Bayramı öncesinde çeşitli kesimlerce yapılan olumsuz açıklamaların fiyatların yükselmesine neden olduğunu, bunun hem yetiştiricileri hem de kurban kesecek vatandaşları tedirgin ettiğini belirtti.

Hem sağlıklı olması hem de fiyatının uygun olması yönüyle kurbanda küçükbaş hayvanları tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Akdoğan, şunları kaydetti:

"İlimizde yaşayan herkese yetecek kadar küçükbaş hayvan var ve Kurban Bayramı ihtiyacımızı fazlasıyla karşılayacak düzeyde. Geçen yıl Kurban Bayramı'nda Türkiye genelinde toplam 2.5 milyon civarında küçükbaş hayvan kesilmiş, bu yıl içinde ülkemiz genelinde kurban olarak kesilebilecek yeterli sayıda küçükbaş hayvanımız mevcut. Onun için bu yıl da kurbanlık hayvan temini konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyoruz." 

Akdoğan, Mersin'de küçükbaş kurbanlık hayvan fiyatının geçen yıla göre aynı düzeyde olduğunu sözlerine ekledi.