Litvanya'nın Ankara Büyükelçisi Bruzga Mersin'de

Litvanya'nın Ankara Büyükelçisi Bruzga Mersin'de
Litvanya'nın Ankara Büyükelçisi Bruzga Mersin'de
- Bruzga: - "İki ülke arasında geliştirilecek ilişkilerle güzel işbirliği içerisinde olmayı umut ediyorum" - "Mersin'de güneşin yıl içerisinde uzun bir zaman kalması güzel. Güneş sadece güzel ve mutluluk verici bir şey değil, bu ayrıca bir ticarettir. Özellikle güneş enerjisiyle ilgili Litvanya başarılıdır. Bu konuda gerekli işbirliğini yapabiliriz"

MERSİN (AA) - Litvanya'nın Ankara Büyükelçisi Audrius Bruzga, Türkiye ile Litvanya arasında geliştirilecek ilişkilerle güzel işbirlikleri içerisinde olmayı umut ettiklerini belirtti.

Mersin Valisi Özdemir Çakacak'ı makamında ziyaret eden Bruzga, burada yaptığı konuşmada, kısa süre önce göreve geldiğini ve Türkiye ile Türk insanlarını tanımak için ziyaretlerde bulunduğunu söyledi.

Büyükelçi Bruzga, Türkiye ve Litvanya arasında sıcak siyasi ilişkiler olduğunu ve iki ülkenin ortak hedefleri bulunduğunu vurguladı. 

İki ülke Cumhurbaşkanları arasındaki samimi ilişkilerin güzel işbirliklerini ortaya çıkaracağını ifade eden Audrius Bruzga, bu ilişkilerin gelişmesi için yapılan karşılıklı ziyaretlerin önemine dikkati çekti.

 Mersin'in lojistik açıdan önemli bir noktada bulunduğunu dile getiren Bruzga, "İki ülke arasında geliştirilecek ilişkilerle güzel işbirliği içerisinde olmayı umut ediyorum. Mersin'de güneşin olması çok güzel ve sıcakkanlı insanlar var. Bu ikili ilişkilerde avantajlı bir durum. İki ülke arasında farklılıklar var ama ortak noktalarımız da var. Bu noktalardan hareketlerle iyi işler yapacağımızdan eminim" diye konuştu.

Mersin'le iyi ilişkiler kuracaklarına inandıklarını da aktaran Büyükelçi Bruzga, şunları kaydetti:

"Mersin hakkında bilgi aldığım için çok mutluyum. Özellikle nükleer enerjisi ve su hattı çalışmaları güzel çalışmalar. Mersin'de güneşin yıl içerisinde uzun bir zaman kalması güzel. Güneş sadece güzel ve mutluluk verici bir şey değil, bu ayrıca bir ticarettir. Özellikle güneş enerjisiyle ilgili Litvanya başarılıdır. Bu konuda gerekli işbirliğini yapabiliriz."

Vali Özdemir Çakacak da iki ülke ilişkilerinin çok sıcak bir şekilde devam ettiğini ve Litvanya'nın NATO üyesi olmasıyla müttefiklik çerçevesinde ilişkilerin geliştiğini dile getirdi.

Çakacak, geçen süreç içerisinde karşılıklı forumlarının gerçekleştiğini ve ülke yöneticilerinin de ticaret hacimlerini geliştirmeye yönelik çalışmalarda bulunduğunu belirtti.

Türkiye'nin Litvanya'yla hem ithalat hem de ihracat ilişkilerinin bulunduğunu aktaran Vali Çakacak, şöyle devam etti:

"Bu tür ziyaretlerde iki ülke ilişkilerinin daha iyi seviyeye gelmesini ve ticari hayatın ülkeler arasında daha da artırılmasını amaçlıyoruz. Mersin, tarım sektöründe ülkede önemli bir konumda bulunmakta. Hem narenciye hem de diğer ürünlerde önemli merkez ve turizm açısından da önemli bir turistik kenttir. Kültür mirasına ait birçok değerler var. Bunların farklı kültürlerle tanıştırılması gerekiyor. Bu açıdan ziyaretin önemli olduğunu düşünüyoruz. Biz ticaretin yanında turizm alanında da ikili ilişkileri geliştirmeyi arzu ediyoruz."

Audrius Bruzga, Litvanya'da güneşin sembolü olan kehribar taşını Vali Çakacak'a hediye etti.