MDOB "Ateşkuşu-Danzon" balesini sahneledi

MDOB "Ateşkuşu-Danzon" balesini sahneledi
MDOB "Ateşkuşu-Danzon" balesini sahneledi
MERSİN (AA) - Mersin Devlet ve Opera Balesi (MDOB), yeni sanat sezonunda ilk prömiyeri "Ateşkuşu-Danzon" balesiyle yaptı.Mersin Kültür Merkezi'nde,...

MERSİN (AA) - Mersin Devlet ve Opera Balesi (MDOB), yeni sanat sezonunda ilk prömiyeri "Ateşkuşu-Danzon" balesiyle yaptı.

Mersin Kültür Merkezi'nde, sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği balenin ilk bölümü "Ateşkuşu"nun koreografisini Armağan Davran ve Volkan Ersoy üstlendi.

Eserde, "kötü büyücü Kaschei'nin 8 prensesi kaçırarak büyülü bahçesine hapsetmesi" masalsı dille ve görkemli koreografilerle anlatılırken, dünyaca ünlü sanatçı Igor Stravinski'nin müzikleri de gösteriye renk kattı.

Balenin ikinci bölümü olan ve dünya prömiyeri ilk kez gerçekleştirilen "Danzon"da ise Küba'nın geleneksel dans müziği esintileriyle, MDOB sanatçılarının performansları buluşturuldu.

Müziklerini Artuze Marquez'in bestelediği, librettosunu Armağan Davran ile Volkan Ersoy'un gerçekleştirdiği "Danzon"un orkestra şefliğini de Lorenzo Coladonato üstlendi.

Eserde başlıca rolleri Büşra Ay, Özlem Şenormanlılar, Ender Üçdemir, Ozan Demirbaş, Tutku Tümen, Özge Hoşer, Bleda Özlem, Meltem Baydar, Pınar Humar, Melisa Sungur, Ketevan Chkhikvadze, Nino Svimonishvili, Tugay Ak, Miray Boyacıoğlu, İsmail Şereflioğlu, Erdem Aslan, Yusuf Afacan, Niyazi Cingöz ve Önem Özden paylaştı.