MDOB "Çalıkuşu" balesini yeniden sahneleyecek

MDOB "Çalıkuşu" balesini yeniden sahneleyecek
MDOB "Çalıkuşu" balesini yeniden sahneleyecek
MERSİN (AA) - Mersin Devlet Opera ve Balesi, (MDOB) Reşat Nuri Güntekin'in ölümsüz eserinden aynı adla bale sahnesine uyarlanan "Çalıkuşu" eserini...

MERSİN (AA) - Mersin Devlet Opera ve Balesi, (MDOB) Reşat Nuri Güntekin'in ölümsüz eserinden aynı adla bale sahnesine uyarlanan "Çalıkuşu" eserini yeniden sahneleyecek.

MDOB'dan yapılan açıklamaya göre,  "Çalıkuşu" balesi, 31 Ocak Cumartesi günü Saat: 14.00'te Kültür Merkezi Opera Sahnesi'nde yeniden sanatseverlerle buluşacak.

Veli Dede, Saadettin Kaynak ve Rahmi Bey'in müziklerinin kullanıldığı, libretto ve koreografisi Merih Çimenciler'e ait eserin, dekor-kostüm ve ışık tasarımı Alexandre Vassiliev'e, ışık uygulaması ise Tarı Deniz'e ait. 

Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Orkestrası ve MDOB'un deneyimli sanatçı kadrosuyla sahnelenecek eserde başlıca rolleri, Özlem Şenormanlılar, Büşra Ay, Ender Üçdemir, Burak Serkan Cebeci, Niyazi Cingöz, Bleda Özlem, Beatrice Parma, Özge Hoşer, Tutku Barın Tümen, Tarkan Günal, Selgan Çavdaroğlu, Ketevan Chkhikvadze, Irakli Bakhtadze, Serbülent Biçer, Berna Turhan İleri, Başak Özenç, Murat Koman, Turgay Ak, Hasan Akyol paylaşacak. Eserde çocuk balesinden 9 çocuk kursiyer de görev alacak.

- Eserin öyküsü

Dünya prömiyeri 6 Kasım 2003 yılında İstanbul 'da gerçekleşen ve defalarca sinemaya uyarlanan "Çalıkuşu" balesinin öyküsü şöyle:

"Küçük yaşta anne ve babasını kaybeden Feride, teyzesinin yardımı ile Notre Dame de Sion Fransız Yatılı Okulu'nda okur. Okul arkadaşları ona 'Çalıkuşu' lakabını takar. Yaz tatillerini teyzesinin yanında geçiren Feride, teyzesinin oğlu Kamuran'a aşık olur. Zamanla aşkına karşılık bularak nişanlanırlar. Feride, düğün günü gelen bir mektupla Kamuran'ın, Münevver isimli bir kızla ilişkisi olduğunu öğrenir. Feride, her şeyi ardında bırakıp kaçarak öğretmen olarak Anadolu 'yu dolaşır. Çalıkuşu Feride'nin, hayatın ve Anadolu'nun gerçekliğiyle yüzleşmesi kaçınılmazdır."