MDOB, "Güldestan" balesini yeniden sahneleyecek

MDOB, "Güldestan" balesini yeniden sahneleyecek
MDOB, "Güldestan" balesini yeniden sahneleyecek
- MDOB, Beyhan Murphy'nin Osmanlı'dan, modern dönemin İstanbul'una kadar geniş bir panoramayı gözler önüne seren "Güldestan" adlı müzik ve dans prodüksiyonunu Mersinlilerle yeniden buluşturacak

MERSİN (AA) - Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), Beyhan Murphy'nin Osmanlı'dan, modern dönemin İstanbul 'una kadar geniş bir panoramayı gözler önüne seren "Güldestan" adlı balesini  Mersinli sanatseverlerle tekrar buluşturacak. 

MDOB'tan yapılan açıklamaya göre, Mersin'de daha önce sahnelediği ve büyük bir beğeniyle temsilleri kapalı gişe oynayan "Güldestan" adlı bale eserini, 17 Ocak Cumartesi günü 20.00'de Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi'nde sanatseverlerle yeniden buluşturacak.

MDOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni Aslı Utku Engin, yaptığı açıklamada, önceki yıllarda sahnelediklerini belirttiği "Güldestan" balesinin tüm temsillerini kapalı gişe oynadığını hatırlattı.

"Güldestan" balesini yeni versiyonuyla tekrar Mersinlilerle buluşturmanın heyecanını yaşadıklarını anlatan Engin, "Eser, sadece Türkiye 'de değil yurtdışında da sanatseverlerin beğenisini kazanarak ülkemizin tanıtımında başarılara imza atmıştır. 10. yılında yeniden sahneye taşıdığımız eserin temsiline tüm sanatseverleri bekliyoruz" ifadelerini kullandı. 

Sufi müzik ve modern müziğin içselleştirilerek kullanıldığı eserin ışık tasarımını Michael Odam, ışık realizasyonunu Beyhan Murphy ve Tarı Deniz'e ait. Dekor tasarımı Işın Mumcu'ya ait balenin, kostüm tasarımını İsmail Dede yapıyor. 

Hollanda, Çin, Almanya , Makedonya, ve Fransa'da sahne alan eser,  Anadolu 'nun eşsiz kültüründen hareketle Osmanlı'dan modern dönemin İstanbul'una kadar geniş bir panoramayı sanatseverlerin beğenisine sunuyor.