MDOB, "Piri Reis Balesi"ni Eskişehir'de sahneleyecek

MDOB, "Piri Reis Balesi"ni Eskişehir'de sahneleyecek
MDOB, "Piri Reis Balesi"ni Eskişehir'de sahneleyecek
MERSİN (AA) - Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) 5. Eskişehir Ulusal Opera ve Bale Günleri kapsamında "Piri Reis Balesi"ni Eskişehirli...

MERSİN (AA) - Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) 5. Eskişehir Ulusal Opera ve Bale Günleri kapsamında "Piri Reis Balesi"ni Eskişehirli sanatseverlerle buluşturacak.

MDOB'tan yapılan açıklamaya göre, müziği Can Atilla'ya ait "Piri Reis Balesi" 13 Mayıs Çarşamba günü saat 20.00'de Eskişehir Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi'nde sahnelenecek. 

5. Eskişehir Ulusal Opera ve Bale Günleri kapsamında sahnelenecek eserin, libretto ve koreografisi Armağan Davran ve Volkan Ersoy'a, dekor tasarımı Savaş Camgöz'e, kostüm tasarımı Gülay Korkut'a, ışık tasarımı Tarı Deniz'e ait.

Koreografi asistanlığını ise Ayşe Fidanlık yapıyor. Piri Reis karakterini Ender Üçdemir canlandırırken oyunda Özlem Şenormanlılar, Burak Serkan Cebeci, Büşra Ay, Beatrice Parma, Irakli Bakhtadze, Mahmut Akyol, Tutku Barın Tümen, Bleda Özlem, Murat Koman, Tolga Ergen, Tarkan Günal, İsmail Şereflioğlu, Niyazi Cingöz, Yusuf Afacan rol alıyor.

- Eserin konusu

Asıl adı Muhyiddin Piri Bey olan ünlü haritacı ve denizci Piri Reis, amcası Kemal Reis'in yanında Osmanlı Donanması'na girmiştir. Kemal Reis, özellikle Endülüs halkını katliamlardan kurtaran denizci olarak tanınmaktadır. Amcasını bir deniz kazasında kaybeden Piri Reis, Gelibolu'ya yerleşerek iki yıl denizlerden uzak kalır. Bu sürede, sonradan dünya bilim tarihinin en önemli hazinelerine dönüşecek olan Eski Dünya Haritası ve Kitab-ı Bahriye (Ege ve Akdeniz kılavuzu) adlı denizcilik kitabına yoğunlaşır. Başarılarla dolu denizcilik hayatı Kanuni Sultan Süleyman döneminde de artarak sürer. Rodos seferinden sonra, kılavuzluğunu yaptığı Mısır seferine katılır ve ünlü denizcilik kitabı 'Kitab-ı Bahriye'yi İbrahim Paşa aracılığıyla Kanuni'ye sunar. Diğer bir ünlü denizci Barbaros Hayrettin Paşa'nın Kaptan-ı Derya olmasıyla 'Sancak Beyi' unvanını alır. Barbaros'un ölümüyle Mısır Kaptanlığına atanan Piri Reis, Mısır'a doğru son yolculuğuna çıkar.