MDOB'dan Sevgililer Günü'nde "Güldestan" balesi

MDOB'dan Sevgililer Günü'nde "Güldestan" balesi
MDOB'dan Sevgililer Günü'nde "Güldestan" balesi
- 14 Şubat Sevgililer Günü'ne özel "Güldestan" balesi sanatseverlerle buluşturulacak

MERSİN (AA) - Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), "Güldestan" adlı bale eserini, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde yeniden izleyiciyle buluşturacak.

MDOB'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, sanatseverlerin yoğun ilgisiyle prömiyeri ve temsilleri kapalı gişe oynanan tek perdelik "Güldestan" balesi, 14 Şubat Cumartesi günü saat 20.00'de Mersin  Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.

Müziği Mercan Dede'ye, reji ve koreografisi Beyhan Murphy'e ait modern dans prodüksiyonu olan "Güldestan" eserinin orijinal ışık tasarımını Michael Odam, ışık realizasyonunu Beyhan Murphy ve Tarı Deniz yaptı. Eserin dekor tasarımı Işın Mumcu'ya, kostüm tasarımı ise İsmail Dede'ye ait. 

Devlet Opera ve Balesi'nin yerleşik tüm salonlarında beğeniyle karşılanan ve temsilleri kapalı gişe oynayan "Güldestan", yurt dışında Hollanda, Çin,  Almanya , Makedonya ve Fransa'da sahnelendi.

Düğün Düet, Sema Düet, Nar, Pehlivan, Düğün, Sema ve Kahvehane (çiftler) olarak yedi bölümden oluşan eser, Anadolu 'nun eşsiz kültüründen hareketle Osmanlı'dan modern dönemin  İstanbul 'una kadar geniş bir panoramayı gözler önüne seriyor.