Mersin İdmanyurdu Teknik Direktörü Çalımbay:

Mersin İdmanyurdu Teknik Direktörü Çalımbay:
Mersin İdmanyurdu Teknik Direktörü Çalımbay:
- "Eğer bir takımın oyuncusuysanız, teknik direktörüyseniz, yöneticisiyseniz, başkanıysanız o zaman topluma mal olmuş insanlar oluyorsunuz. Onların her davranışı, her konuşması çok önemlidir" - "Herkesin de ona göre konuşması gerekiyor, ona göre demeç vermesi gerekiyor. Maçlardan sonra yapılan her hareket insanları galeyana getiriyor"

MERSİN (AA) -  Spor Toto Süper Lig takımlarından Mersin İdmanyurdu'nun teknik direktörü Rıza Çalımbay, spor camiasındaki herkesin demeç verirken daha dikkatli davranması gerektiğini belirtti.

Çalımbay, Tevfik Sırrı Gür Stadı'nda düzenlediği basın toplantısında, ligin 26. haftasında deplasmanda Balıkesirspor'u 3-1 yendiklerini hatırlatarak, bu galibiyetin kendileri için çok iyi olduğunu söyledi.

Kalan 8 maçı da başarıyla tamamlamak istediklerini ifade eden Çalımbay, "Bunların hepsi çok kritik maçlar, özellikle ligin sonuna baktığınızda Suat Altın İnşaat Kayseri Erciyesspor, Galatasaray , Fenerbahçe üçünü üst üste oynayacağız. Benim tek korkum kadro darlığından dolayı eğer sakatlık olursa sıkıntı yaşarız. İnşallah olmazsa onu da istediğimiz şekilde atlatacağımıza inanıyorum" dedi.

- Fenerbahçe otobüsüne saldırı

 Fenerbahçe futbol takımının otobüsüne yapılan saldırıdan ötürü üzgün olduklarını ifade eden Çalımbay, futbolun içinde bu tür olayların yaşanmasını tasvip etmediklerini aktardı.

Futbolun bütün insanları bir araya toplayan bir spor dalı olduğunu belirten Çalımbay, "Kupa maçımızın ertelenme haberi geldiğinde biz kamptaydık, gayet normal karşıladık. Bence de en doğru karar verildi çünkü Fenerbahçe camiası maça çıkacak durumda değildi. Bir de şoför arkadaş benim Rize'deki yardımcımın kardeşi. Ondan dolayı da üzüldük. Allah'a şükür durumu da iyi" diye konuştu.

Herkesi daha dikkatli davranmaya davet eden Çalımbay, şöyle devam etti:

"Eğer bir takımın oyuncusuysanız, teknik direktörüyseniz, yöneticisiyseniz, başkanıysanız o zaman topluma mal olmuş insanlar oluyorsunuz. Onların her davranışı, her konuşması çok önemlidir. Herkesin de ona göre konuşması gerekiyor, ona göre demeç vermesi gerekiyor. Maçlardan sonra yapılan her hareket insanları galeyana getiriyor. En yakın zamanda saha içinde Emre ile Bilic'in tartışması dahi taraftarları galeyana getirebiliyor. Bunlara oyuncular, teknik direktörler izin vermeyecek. Çünkü onların artık bir tek kendilerini değil bütün taraftarları düşünmesi gerekiyor, özellikle büyük takımlarda görev yapıyorlarsa. Bu takımların milyonlarca taraftarı var. Bu taraftarların içinde herkes de sağduyulu ya da soğukkanlı değildir. Bazıları inanılmaz fanatiktir, takımıyla yatar, takımıyla kalkar. Onlar da böyle bir şey olduğu zaman fevri hareketler yapabiliyor."

Her zaman yapıcı konuşulması gerektiğini aktaran Çalımbay, şunları söyledi:

"Zaten Türkiye bir sürü şeyle uğraşıyor. Bir de şimdi bu tür şeyler olmaması lazım. Futbolun bu günlerde daha fazla üstüne düşülmesi, daha çok insanların oraya çekilmesi gerekiyor. Bu yaşanan çok şanssız bir olay. Allah yardım etti. Bence çok ucuz atlatılmış bir olay. Herkesin bunlardan ders çıkarması gerekiyor. Herkesin ona göre davranması gerekiyor. Otobüs durdurulmasaydı futbol için kara bir gün olabilirdi. Allah bize yardım etti. Çok ucuz atlatıldı. Herkesin örnek olması gerekiyor, ona göre demeç vermesi gerekiyor. Onun dışında yapılacak fazla bir şey yok."

- Kırmızı-lacivertli oyuncular çalıştı

Basın toplantısının ardından Çalımbay, futbolcularla kısa bir toplantı yaptı. 

Toplantının ardından kırmızı-lacivertli oyuncular hafif koşu dar alanda pas ve top kapma çalışmasının ardından yarı sahada çift kale maç yaparak antrenmanı tamamladı.

Sinan Kaloğlu ve Serkan Balcı takımdan ayrı koşu yaparken, Pedriel de saha kenarında fizik tedavi uzmanı eşliğinde çalıştı.