Mersin Ressamlar Çalıştayı

Mersin Ressamlar Çalıştayı
Mersin Ressamlar Çalıştayı
- Farklı ülkelerden 21 ressam, Kızkalesi'ni tuvale yansıttı

MERSİN (AA) - Mersin Uluslararası Sanatkarlar ve Sanatçılar Derneği'nin, çalıştay kapsamında kente davet ettiği çeşitli ülkelerden 21 ressam, UNESCO  Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Kızkalesi'ni resmetti.

Azerbaycan, Gürcistan, Rusya, Kosova, Bulgaristan, Kazakistan, İtalya ve Türkiye 'den ressamlar, "1. Mersin Ressamlar Çalıştayı" kapsamında kentin en önemli turizm simgelerinden Kızkalesi'ni tuvallerine aktardı.

Dernek Başkanı Olga Eren, ressamları Mersin'in tarihi, turistik ve doğal güzelliklerini çizmeleri amacıyla buluşturduklarını söyledi.

Son 7 yıldır ün yapmış ressamları kente getirdiklerini anlatan Eren, Mersin'de engelli çocukların eğitimini üstlenecek bir okul açmak istediklerini ve elde edilecek gelirlerin bu proje için kullanılacağını kaydetti.

Eren, resimlerin daha sonra sergileneceğini belirterek, "Biz bu çalıştayı geleneksel hale getirerek engelli okulunun açılmasına dikkat çekmek istiyoruz. Gelecekte yüzlerce sanatçı Mersin ve dünyaca ünlü Kızkalesi'ni çizecek. Hafızalarında yer edecek ve ülkelerinde burayı anlatacaklar, daha fazla sanatçının buraya akın etmesini sağlayacaklar" dedi.

Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Şirin Öztop da ülkelerinde ve Avrupa 'da isim yapmış ressamları Kızkalesi'nde konuk etmekten mutluluk duyduklarını vurguladı.

Etkinliğin, bölgenin tanıtımına katkı sağlayacağına dikkati çeken Öztop, daha çok ressamın gelmesine destek olacaklarını ifade etti.

Kosovalı ressam Etham Baymak da televizyon ve fotoğraflardan gördüğü Kızkalesi'ne geldiği için mutlu olduğunu belirterek, "Mersin, kültürel tarihi çok zengin bir kent. Aslında Türkiye, biz ressamlar için kendi başına bir tarih müzesi. Kızkalesi'ni çizmek benim için ayrı bir onur oldu. Avrupa'dan ve Türkiye'den çalıştaya katılarak bölgenin resmini çizmek, tanıtım açısından da önemli bir fırsat" diye konuştu.