Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği'nden açıklama

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği'nden açıklama
Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği'nden açıklama
MERSİN (AA) - Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği, geçen hafta Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nda  konvansiyonel yük artışı sebebiyle oluşan...

MERSİN (AA) - Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği, geçen hafta Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nda  konvansiyonel yük artışı sebebiyle oluşan aksaklıkların değerlendirildiği toplantıyla ilgili açıklama yaptı.

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği tarafından yapılan açıklamada, toplantıda, geçen yıl ülkede yaşanan kuraklık sebebiyle artan buğday ithalatı, liman kullanıcıları tarafından yeteri kadar sağlanamayan lojistik organizasyonlar, yeni yılın ilk haftasında yaşanan kötü hava şartları nedeniyle gemilerin limana yanaşamaması gibi durumların anlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, limana, 2007 yılında işletim hakları karşılığı ödenen 755 milyon dolara ilaveten bugüne kadar yapılan toplam 250 milyon liralık  yatırım ve şu anda inşaatı devam eden büyüme projesi kapsamında harcanacak 170 milyon dolarla toplamda yatırım bedelinin 1 milyar doların üzerine çıkacağı bilgisine yer verildi.

Toplantıda, Mersin Limanı tarafından uygulanan fiyat politikası karşılaştırmalı olarak tüm katılımcılara aktarılarak son 4 yılda liman kullanıcıları lehine geliştirilen teşvik sistemleri konusunda bilgilerin paylaşıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Sonuç olarak, son dönemde sebepleri belli olan konvansiyonel yük gemilerinin beklemesine dönük aksaklıkların ve eleştirilerin gündeme taşındığı bu toplantıda, Mersin Limanı yönetim kurulu başkanı ve liman yönetimince tüm sebepler ve gerekçeler bütün şeffaflığıyla paylaşılmıştır. Gerekli önlemlerin alınabilmesi için tüm paydaşların üzerine düşen görevi yapmasına karar verilerek toplantı sonuçlandırılmıştır. Bu konuyla ilgili sanayi ve ticaret odamız koordinasyonuyla aksiyon planı hazırlanmaktadır."