Mersin Üniversitesi Akademik Yılı Açılışı

Mersin Üniversitesi Akademik Yılı Açılışı
Mersin Üniversitesi Akademik Yılı Açılışı
- Rektör Prof. Dr. Çamsarı: "Bizler farklı görüşler ve farklı düşüncelere ne kadar hassasiyetle yaklaşır ve diğerini anlamaya çalışırsak yolumuz o kadar barıştan geçecektir"

MERSİN (AA) - Mersin Üniversitesi (MEÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, "Bizler farklı görüşler ve farklı düşüncelere ne kadar hassasiyetle yaklaşır ve diğerini anlamaya çalışırsak yolumuz o kadar barıştan geçecektir" dedi.

MEÜ'de 2015 - 2016 Akademik Yılı, Mersin Üniversitesi Cumhuriyet Alanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı.

Daha sonra Uğur Oral Kültür Merkezi'nde devam eden törenlerde MEÜ Akademik Orkestrası tarafından konser verildi.

MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, yaptığı konuşmada, Mersin Üniversitesi'nin yeni akademik merkezlerle güçlendiğini ve bilimsel, teknolojik gelişmelerle adından sıkça söz ettirdiğini söyledi.

Çamsarı, üniversitenin artan performansıyla gelişiminin hız kazandığını ve dünya üniversiteler sıralamasında yer aldığını kaydetti.

Dünya sıralamasında yerlerini yükselttikleri için mutlu olduklarını aktaran Çamsarı, şöyle devam etti:

"Üniversitemiz dünya üniversitelerini sıralama kurumlarından biri olan ODTÜ Enformatik Enstitüsü, URAP Araştırma Laboratuvarı'nın 2014-2015 dünya sıralaması başlıklı altı akademik performans göstergesi baz alınarak hazırlanan raporunda değerlendirilmiştir. Buna göre Mersin Üniversitesi, Türkiye 'deki üniversiteler arasında 14. dünyadaki üniversiteler arasında 957. sırada yer almıştır. Bu durum hepimiz için sevindirici olmakla birlikte önümüzdeki yıllarda el birliğiyle bu sıralamadaki yerimizi yükseltme yönünde bir misyon da yüklenmiştir."

Mersin Üniversitesi'nin 23. eğitim öğretim döneminde bilişim sistemlerinin de yenilendiğini ifade eden Çamsarı, bilişim alanında yapılacak yeniliklerle üniversite genelindeki hantal yapının değiştirilmesi ve teknoloji kullanımının yaygınlaştırılmasının amaçlandığını belirtti.

Yeni öğretim yılında öğrencilere tavsiyelerde bulunan Çamsarı, "Bu eğitim öğretim yılında öğrencilerimizin sorumluluklarının bilincinde olan bir yetişkin ve bir üniversitesi öğrencisi olarak kendilerinden beklenecek olgunluk düzeyinde davranmalıdır. Bizler farklı görüşler ve farklı düşüncelere ne kadar hassasiyetle yaklaşır ve diğerini anlamaya çalışırsak yolumuz o kadar barıştan geçecektir. Birbirimizi anlayıp empati kurarak ve saygı göstererek davranırsak çözemeyeceğimiz bir problem olmayacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından eğitimci-yazar Süleyman Beledioğlu tarafından açılış dersi verildi.