Mersin Üniversitesinde gen transfer cihazı geliştirildi

Mersin Üniversitesinde gen transfer cihazı geliştirildi
Mersin Üniversitesinde gen transfer cihazı geliştirildi
- Cihazla DNA ve ilaç gibi materyaller, lazer ışınları kullanılarak hassas bir şekilde hücrelere aktarılabiliyor - Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coral: - "Hücrelere delikler açarak içeriye yeni DNA materyali sokuyoruz. Bu DNA materyalindeki yeni genler, hücreyi istediğimiz şekilde değiştirmiş oluyor. Yani bir gen transfer cihazı. Bu cihaz bakterilerden, insana kadar her organizma için kullanılabiliyor"

MERSİN (AA) - MUSTAFA GÜNGÖR - Mersin Üniversitesinde geliştirilen lazer etkili gen transfer cihazıyla (fotoporatör), DNA ve ilaç gibi materyaller lazer ışınları sayesinde hücrelere aktarıldı.

MEÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Gökhan Coral, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fotoporasyon adı verilen yöntemle ilgili çalışmalara 2007'de başladıklarını, projeye doktora tez projesi olarak devam ettiklerini söyledi. 

Cihazın, lazer ışınlarını kullanarak hücre yüzeylerine nano boyutta delikler açabildiğini anlatan Coral, şöyle konuştu:

"Hücrelere delikler açarak içeriye yeni DNA materyali sokuyoruz. Bu DNA materyalindeki yeni genler, hücreyi istediğimiz şekilde değiştirmiş oluyor. Yani bir gen transfer cihazı. Bu cihaz bakterilerden, insana kadar her organizma için kullanılabiliyor. Gen transferi aslında genetik mühendisliğinde çok kullanılan bir yöntem. Biyolistik transfer, elektroporasyon, mikroenjeksiyon gibi diğer yöntemlere göre önemli avantajları olan bu yöntem, tek hücre hassasiyetine sahip olduğundan ortamdaki belirli bir hücre grubunu hedef alabiliyoruz. Lazer ışını hücreye odaklandığında mekanik bir etkileşim olmadığından sterilite problemi yaşamıyoruz. Yöntemin diğer yöntemlere oranla hücrelere çok daha az zarar verdiğini söyleyebilirim."

Cihazı Fizik Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. İbrahim Küçükkara ile Moleküler Biyoloji ve Biyoteknoloji Laboratuvarı'nda geliştirdiklerini anlatan Coral, "Dizaynı bize ait olan bu cihazı üniversitemizin kendi laboratuvar altyapısını kullanarak yaptık. Bu cihaz ülkemizde üretilmiş ilk prototiptir. Çok pahalıya üretilebilecek bir cihazı diyod lazerler kullanarak oldukça uygun bir fiyata imal etmeyi başardık. Projeye halen üniversitemizin bize sağladığı destekle devam ediyoruz" dedi.

- "Kanserli hücrelere ilaç gönderilmek için de kullanılabilir"

Prof. Dr. Coral, cihazla sadece gen transferi yapılmadığını aynı zamanda bazı önemli kanser ilaçlarının fotoporatörle kanserleşmiş hücrelere gönderilebildiğini söyledi. 

Cihazın sadece kanser tedavisi için düşünülmemesi gerektiğini dile getiren Coral, "Modern biyoteknolojinin ilgilendiği ekonomik öneme sahip bazı enzim, hormon veya ilaçlar hep genetik madde transferi yapılmış hücreler tarafından elde edilmekte. Ancak yeni hücreler elde etmek için kullanılan metodoloji her zaman problemli bir konu olmuştur. Bazı hücre gruplarına gen transferi yapmak çok güç veya neredeyse imkansızdır. Gen transferinde yeni teknolojilerin geliştirilmesiyle bu tip transfer ve stabilite problemleri de önlenmiş olacak" diye konuştu.