Mersin ve Çukurova Üniversitelerinde gerginlik

Mersin ve Çukurova Üniversitelerinde gerginlik
Mersin ve Çukurova Üniversitelerinde gerginlik
- Mersin Üniversitesinde öğrencilerin düzenlediği etkinliği protesto eden ve müdahalede bulunan polise taş, sopa ve havai fişek atan gruptaki 14 kişi gözaltına alındı - Adana Çukurova Üniversitesinde aralarında arbede çıkan iki karşıt görüşlü gruptaki öğrenciler biber gazıyla dağıtıldı

MERSİN/ADANA (AA) - Mersin Üniversitesinde (MEÜ) öğrencilerin düzenlediği etkinliği protesto eden gruba polis müdahale etti. İki polisin yaralandığı olayda 14 kişi gözaltına alındı. 

Alınan bilgiye göre, MEÜ Çiftlikköy Yerleşkesi'nde bir grup öğrenci, Uğur Oral Kültür Merkezi'nde Hüseyin Nihal Atsız'ı anma etkinliği düzenlemek için bir araya geldi. 

Fen Edebiyat Fakültesi önünde toplanan ve terör örgütü lehine slogan atan grup, etkinliğe engel olmak istedi. Bunun üzerine olay yerine gelen polis ekipleri, gruptakileri dağılmaları için uyardı.

Polise, söktükleri kaldırım taşı, sopa ve havai fişek atarak karşılık veren gruptakiler, sınıflardaki masa ve sandalyeleri de dışarıya çıkararak barikat kurdu. Bunun üzerine güvenlik güçleri eylemcilere biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti.

Müdahalenin ardından kaçan göstericiler, yüzlerini bezlerle kapatarak yol üstündeki çöp konteynerlerini ateşe verdi ve polise taş atmayı sürdürdü.

Göstericilerden 14'ü gözaltına alındı, olaylar sırasında 2 polis memuru atılan taşlarla yaralandı. 

Olay nedeniyle kampüsteki birçok araç da zarar gördü. 

-Çukurova Üniversitesinde biber gazıyla müdahale 

Çukurova Üniversitesinde cuma namazı çıkışı toplanan bir grup öğrenci, Bayırbucak Türkmenlerine destek amacıyla yürüdü.

Slogan atarak Eğitim Fakültesi önüne gelen grup ile aynı yerde toplanan karşıt görüşlü öğrenciler arasında tartışma çıktı. Yaşanan arbede üzerine kampüsteki çevik kuvvet ekipleri, öğrencileri biber gazı kullanarak dağıttı.

Olay sırasında 1 polis memuru başına isabet eden taş ile yaralandı, 2 öğrenci de gazdan etkilendi.