Mersin'de "Dinlerin Buluşması" etkinliği

Mersin'de "Dinlerin Buluşması" etkinliği
Mersin'de "Dinlerin Buluşması" etkinliği
- Farklı dine mensup kişilerin kabristanlarının bulunduğu şehir mezarlığında düzenlenen programda, Müslüman ve Hristiyan din adamları dua etti

MERSİN (AA) - Mersin'de Kurban Bayramı dolayısıyla bu yıl 17'ncisi düzenlenen "Dinlerin Buluşması" etkinliğinde bir araya gelen Müslüman ve Hristiyan din adamları, barış dileğinde bulunup farklı dine mensup kişilerin kabristanlarında dua etti.

Semavi dinlere mensup kişilerin mezarlarının yan yana olmasıyla bilinen Mersin Şehir Mezarlığı'nda düzenlenen programa, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Coşkun Teymur, Mersin İtalyan Katolik Kilisesi Ruhani Liderinden Roberto Ferrari, Peder Fransua Dondu, mezarlık imamları Mehmet Keskin ve Muhammet Zeki Şentürk, Mersin Tasavvuf Müziği Derneği Başkanı Ahmet Coşar ve ekibi katıldı.

İlahiler ve duaların okunduğu programda hoşgörü ve sevgiyi devam ettirmenin önemine değinilerek, barış mesajları verildi. 

Kocamaz, burada yaptığı konuşmada, hoşgörü ve sevgiyi devam ettirmenin önemli olduğunu belirtti.

Dünyanın herkes için çok büyük bir hapishane olduğunu, dünya dışında başka hiçbir gezegende hayat bulunduğunu belirten Kocamaz, şöyle konuştu:

"Mademki bu dünyada hep birlikte yaşıyor ve yaşayacağız, birbirimize hoşgörüyle yaklaşmak mecburiyetindeyiz. Anadolu topraklarında bin küsur yıldır yaşayan insanlar barış ve sevgi içerisinde birbirlerine tahammül göstermiş. Bugün de bu topraklarda hep birlikte yaşamamın hazzını birlikte paylaşıyoruz. Gideceğimiz başka bir dünya yok. Vademizi doldurunca aynı bu mezarlıkta metfun olanlar gibi toprağın altına gideceğiz. Dolayısıyla paylaşamayacağımız hiçbir şeyimiz yok. Mademki ehlikitabız, hepimiz bir Allah'a inanıyoruz, öyleyse bu dünyada yaşadığımız süre içerisinde birbirimize tahammül ve hoşgörü göstereceğiz, sevgiyi büyüteceğiz, saygıyı yeşerteceğiz, hoşgörüyü geliştireceğiz ve bu topraklarda insan gibi yaşayacağız."

Teymur da tüm Müslümanların Kurban Bayramı'nı kutlayarak barışa ve kardeşliğe dikkati çekti. Mersin'in, dinler açısından çok önemli olduğunu belirten Teymur, Mersin'de farklı dinlere mensup olmalarına rağmen şimdi beraberce huzur içinde yatan çok sayıda kişi olduğunu sözlerine ekledi.