Mersin'de nevruz kutlaması

Mersin'de nevruz kutlaması
Mersin'de nevruz kutlaması
MERSİN (AA) - Mersin'de Nevruz Bayramı dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu, Mersin Kültür...

MERSİN (AA) - Mersin'de Nevruz Bayramı dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu, Mersin Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, nevruzun, kışın sona ermesi, doğanın uyanması ve baharın gelişi olarak kutlandığını söyledi.

Nevruzun birçok takvimde yılın ilk günü olarak kabul edildiğini aktaran Kabahasanoğlu, şöyle konuştu:

"Yaklaşık 2 bin yıldır Anadolu , Kafkasya, Ortadoğu ve Orta Asya toplumları tarafından kutlanıyor. Nevruzun Selçuklu ve Osmanlı'da milli bayram olarak şiirlerle ve şenliklerle kutlandığını biliyoruz. Binlerce yıldır zor kış şartlarının ardından baharı karşılayan toplumlar için nevruz, uyanışla birlikte bolluk ve bereketin başlangıcı olarak kabul ediliyor. 2010 yılında Birleşmiş Milletler (BM) 21 Mart'ı Dünya Nevruz Bayramı olarak kabul ediyor ve Dünya Kültür Mirası listesine ekliyor."

Konuşmanın ardından Mersin ODTÜ Koleji öğrencilerinin gösterisinin ardından, "Türk Kültürü'nde Nevruz" konulu sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi.

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) çocuk korosunun konseriyle sona eren programa Vali Özdemir Çakacak, İl Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ ve vatandaşlar katıldı.