Mersin'de nevruz kutlaması

Mersin'de nevruz kutlaması
Mersin'de nevruz kutlaması
- HDP Mersin Milletvekili Kürkçü: - "Çatışmayı sona erdirmek için karşımızda bir hükümet lazımsa öyle anlıyoruz ki o hükümeti de bizim kurmamız gerekecek"

MERSİN (AA) - HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, "Çatışmayı sona erdirmek için karşımızda bir hükümet lazımsa öyle anlıyoruz ki o hükümeti de bizim kurmamız gerekecek" dedi.

Kürkçü, Tırmıl Meydanı'nda düzenlenen nevruz kutlamasında yaptığı konuşmada, dün Diyarbakır'daki nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan'ın mesajının okunduğunu anımsattı. 

"Barışın gerçekleşmesi için sadece Kürt halkı ve ittifak halindeki devrimcilerin, sosyalistlerin idaresi yetmez" diyen Kürkçü, şöyle konuştu:

"Barış olacaksa karşı taraftan hükümetin, devletin de bir barış iradesi olmasa gerekir. Ancak öyle görüyoruz ki Türkiye 'yi yönetenler hala barış konusunda kararsızlar. Onlar gerçekten bir barış mı istiyorlar yoksa Türkiye'de bir mezar sessizliği mi istiyorlar bunu hiçbirimiz tam olarak anlamıyoruz. O yüzden bütün rolleri oynamak bizim üzerimize düşecek. Çatışmayı sona erdirmek için karşımızda bir hükümet lazımsa öyle anlıyoruz ki o hükümeti de bizim kurmamız gerekecek. 8 Haziran'da o hükümeti kurmaya doğru adım atıyor olacağız. HDP hükümeti kurmaya taliptir. HDP sadece eşitlik ve özgürlük mücadelesini değil aynı zamanda da barışı gerçekleştirecek siyasi iradeyi de Ankara 'ya taşımaya kararlıdır. Sadece barajı yıkmakla kalmayacağız, yönetime talibiz. Türkiye'nin ortak yöneticileri olmaya talibiz. Türkiye'yi yönetebiliriz. Biz, kendimizi yönetebiliriz."

Kürkçü, 7 Haziran'da çok açık bir mesaj vereceklerini belirterek, "Diyeceğiz ki onlara sizin tarafınızdan yönetilmek istemiyoruz. Kendimizi yönetmek istiyoruz. Barış kuracaksak sizden barış dilenmiyoruz. Halklarla barışı kendimiz kuracağız" dedi. 

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen konserle vatandaşlar nevruzu kutlayıp, yakılan ateşten atladı.

- Anamur'da nevruz kutlaması

Anamur ilçesinde de nevruz düzenlenen törenle kutlandı.

Alevi Kültür Dernekleri Anamur şubesi tarafından Kaşdişlen Mahallesi'nde yapılan etkinliğe, çok sayıda vatandaş katıldı.

Derneğin Anamur Şube Başkanı Nurgül Er, programda yaptığı konuşmada, Aleviler'in iki bayramı olduğunu, bunların birinin Sultan Nevruz, diğerinin de 6 Mayısta kutlanacak Hıdırellez olduğunu belirtti.

Konuşmanın ardından vatandaşlar konserle eğlendi.