Mersin'de nükleer karşıtı eylem

Mersin'de nükleer karşıtı eylem
Mersin'de nükleer karşıtı eylem
MERSİN (AA) - Mersin'de, Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) üyeleri eylem yaptıNKP Dönem Sözcüsü Gazi Güz, bir alışveriş merkezi önünde yaptığı basın...

MERSİN (AA) - Mersin'de, Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) üyeleri eylem yaptı

NKP Dönem Sözcüsü Gazi Güz, bir alışveriş merkezi önünde yaptığı basın açıklamasında, "dünyada nükleere yer yok" demek için bir araya geldiklerini söyledi.

Yerel ve uluslararası boyutta nükleer karşıtı mücadele için Türkiye 'de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Yunanistan ve Gürcistan'da eş zamanlı basın açıklaması düzenlediklerini belirten Güz, şöyle devam etti:

"Yapılması planlanan nükleer santraller, Karadeniz, Akdeniz ve Trakya'nın eşsiz doğasının yok olmasına sebep olacağı gibi başta tüm Türkiye topraklarını, Karadeniz ve Akdeniz ülkelerini radyasyon ve nükleer atıklarla zehirleyeceği ve tüm dünyayı tehdit edeceği bilinciyle eş zamanlı sokaklardayız. Bütün nükleer santrallerin saatli bomba olduğunu biliyoruz. Bu nedenle dünyadaki bütün nükleer santrallerin kapatılması gerektiğini, yeni nükleer santrallerin açılmasına izin vermeyeceğimizi söylüyoruz."

KKTC ve Yunanistan başta olmak üzere tüm Akdeniz'i yok edeceğini öne sürdükleri Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin yapımından bir an önce vazgeçilmesi çağrısında bulunan Güz, Akdeniz, Karadeniz ve Trakya'nın nükleer atık çöplüğüne dönüştürülmesine izin vermeyeceklerini aktardı.

Basın açıklamasının ardından NKP üyeleri, keçeli kalemlerle vücutlarına, nükleer karşıtı amblem çizdikten sonra dağıldı.