Mersin'de nükleer karşıtı eylem

Mersin'de nükleer karşıtı eylem
Mersin'de nükleer karşıtı eylem
- Okullarda düzenlenecek etkinliklerle öğrencilere nükleer konusunda objektif olmayan bilgiler verileceğini iddia eden bir grup eylem yaptı

MERSİN (AA) - Mersin Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) üyeleri, Akkuyu'da kurulacak nükleer santralin yüklenici firmasının okullarda "objektif olmayan bilgilendirme" yapacağını iddia etti.

Mersin NKP Dönem Sözcüsü Gazi Düz, Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan grup adına yaptığı konuşmada, Akkuyu Nükleer Santrali'nin yüklenici firması tarafından nükleer santrallerle ilgili okullarda eğitim programı düzenlemek için yazılı başvuru yapıldığını ileri sürdü.

Düz, başvurunun, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara ulaştırıldığını iddia ederek, şöyle devam etti:

"Mersin ve diğer bölgelerde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine nükleer konusunda objektif olmayan, taraflı, gerçeklere dayanmayan bir bilgilendirme sürecinin hayata geçirilmesinin planlandığı ortaya çıktı. Bu konunun biran önce Mersin Valisi tarafından değerlendirilerek iptal edilmesi, okullarda bu konuda bilimsel bilgiler ve gerçeklerin tarafsızca anlatılmasının sağlanması gerekiyor."

Düz ayrıca, nükleer santralin çevresel etki değerlendirme raporunda eksiklikler ve yanlışlıklar olduğunu öne sürdü.

Platform üyeleri açıklamanın ardından bazı meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle Milli Eğitim Müdürlüğü'ne konuyla ilgili yazdıkları dilekçelerini verdi.