Mersin'de otobüslere panik butonu koyma çalışmaları

Mersin'de otobüslere panik butonu koyma çalışmaları
Mersin'de otobüslere panik butonu koyma çalışmaları
- Mersin Büyükşehir Belediyesi 10 ayda 250 belediye otobüsüne panik butonu koydu

MERSİN (AA) - Mersin Büyükşehir Belediyesi şubat ayı sonunda başlatılan çalışma kapsamında şehir içi yolcu taşıyan 250 belediye otobüsüne panik butonu koyulduğunu bildirdi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Tarsus'ta yolcu minibüsünde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin ardından hayata geçirilen çalışma kapsamında belediye otobüslerine panik butonu konulmaya başlandı.

Proje kapsamında 250 araca panik butonu yerleştirilirken, araç takip ve kamera sistemiyle de otobüsleri anlık izleme imkanı oluştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin'de toplu taşımada güvenli günlerin başladığını belirterek, Tarsus'ta yaşanan elim olayın ardından harekete geçtiklerini ve belediye otobüslerine söz verdikleri gibi panik butonlarını koyduklarını ifade etti.

Yolcuların acil veya panik durumlarında kullanabileceği panik butonları otobüslerde üç yere konumlandırılarak, vatandaşların butonlara kolay ulaşımı sağlanıyor.

Özellikle kadın yolcuların ihtiyaç duydukları an, butonlara en az iki kez basarak yardım talebinde bulunabilecek şekilde araçların ön, orta ve arka kapılarının olduğu yere yerleştirilen panik butonları toplu taşımanın sona erdiği saate kadar takip ediliyor.

Sistem, yardım talebinde bulunan kişinin butona basmasıyla devreye girerek kişinin bulunduğu araç ve araçla ilgili tüm bilgileri aracın lokasyonunu, plakasını ve şoförün bilgilerini Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin ilgili birimine aktarıyor.

İlgili birim yetkililerinin şoförle direkt bağlantıya geçmesi ve durumla ilgili bilgi alışverişinin yapılmasının ardından otobüsün güzergahına en yakın trafik zabıta, polis veya jandarmayla irtibata geçilerek durum kontrol altına alınıyor.

Bu arada, belediye otobüsünü kullanan vatandaşlar da uygulamanın memnuniyet verici olduğunu ifade etti.