Mersin'de seçim güvenliği toplantısı

Mersin'de seçim güvenliği toplantısı
Mersin'de seçim güvenliği toplantısı
MERSİN (AA) - Mersin'de seçim güvenliği toplantısı Vali Özdemir Çakacak başkanlığında yapıldı.Mersin Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, 7...

MERSİN (AA) - Mersin'de seçim güvenliği toplantısı Vali Özdemir Çakacak başkanlığında yapıldı.

Mersin Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerle ilgili gerçekleştirilen toplantıya Vali yardımcıları Cezmi Türk Göçer ve Ayhan Bayhan, kaymakamlar, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Fatih Erhan, İl Jandarma Komutanı Albay Ömer Uyan, İl Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ ve güvenlik teşkilatı mensupları katıldı.

Çakacak, toplantıda yaptığı konuşmasında, seçimlerin huzur ve güven içerisinde yapılması ve seçmenlerin hiçbir etki altında kalmadan oylarını sandığa hür bir şekilde yansıtmaları için gereken önlemlerin alınacağını kaydetti.

 Anayasanın 79. maddesine göre seçimlerin düzen içerisinde yürütülmesi ve seçimlerle ilgili olarak yapılacak şikayet veya itirazların karara bağlanması görevinin Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) verildiğini belirten Çakacak, şöyle devam etti:

"Yüksek Seçim Kurulu da bu görevini ilgili mevzuat çerçevesinde il ve ilçe seçim kurulları marifetiyle yürütmektedir. Seçimlerin adil bir ortamda huzur ve güven içerisinde yapılması, halkın iradesinin sandığa özgürce yansıtılması konusunda her türlü tedbirin alınması biz idarecilerin görevidir. Bugünkü toplantıda, ilgili mevzuat ve Yüksek Seçim Kurulu kararları doğrultusunda yetki çerçevesinde ne gibi tedbirler alınabilir, bunları değerlendireceğiz. Türkiye , bölgesinde demokrasiyi özümsemiş, son yıllarda yapılan düzenlemelerle hem demokrasi hem de insan hak ve özgürlükleri bağlamında bir hayli mesafe kat etmiş, demokratik düzenlemeler konusunda Avrupa 'nın da ilerisine geçtiğimiz hususlar olmuştur. Gelinen bu noktanın çeşitli gruplarca provoke edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Seçimler ne kadar adil bir ortamda, huzur ve güven içerisinde yapılırsa, idare tarafsızlığını muhafaza ederse vatandaşlarımızın hür iradesi sandığa o denli olumlu yansır. Bu, demokrasimizin gelişmesi açısından önemlidir."

Çakacak, il ve ilçe seçim kurullarının büyük bir hassasiyet içerisinde görev yapacaklarını kaydetti.