Mersin'deki Deniz Park'ın yıkılması

Mersin'deki Deniz Park'ın yıkılması
Mersin'deki Deniz Park'ın yıkılması
- Mersin Deniz Park'ın yatırımcı şirketi, yıkım kararı uygulayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve ilgililerle ilgili suç duyurusunda bulundu - Yatırımcı Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Öner: - "Ortalama 60-70 milyon lira kamu zararı var. Bu memlekette bu paraları toprağa gömmek yazık günah"

MERSİN (AA) - Mersin'de kıyı kanununa aykırı olduğu gerekçesiyle yıkılan, Mersin Deniz Park'la ilgili yatırımcı şirket, yıkımı gerçekleştiren yetkililerle ilgili Mersin Cumhuriyet Başsavcılığına  suç duyurusunda bulundu.

Yatırımcı Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Öner, parkta gazetecilere yaptığı açıklamada, daha önce batakhane olarak tabir edilen yerin ailelerin gelip vakit geçirebileceği bir alan haline getirildiğini söyledi.

Bir vatandaşın dava açtığını ve dava neticesinde yürütmeyi durdurma kararı aldığını, ardından da Danıştayın bu kararı onadığını anlatan Öner, şöyle konuştu:

"Burada projenin iptali kararı var. Orada 3 tane sakıncalı yer görüyor. Birincisi kaydırak kulesinin 1 metre yüksek olması, otopark girişindeki bir kemer ve 100 metrekare fazla imar alanı. Biz bunu başından beri belediye yetkililerine, 'buradaki aksaklığı giderelim projeyi onaralım ve işimize devam edelim' dedik. 10 milyonun üzerinde bizim yatırımımız var. Alt işletmecilerin yatırımları var. Bunun yanında 35 milyon lira belediyenin yatırımı var. Ortalama 60-70 milyon lira kamu zararı var. Bu memlekette bu paraların toprağa gömmek yazık günah. Gelip de burada ilgili arkadaşlara zorluk çıkarmamız söz konusu değil." 

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığına başta Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz olmak üzere ilgililerle ilgili suç duyurusunda bulunduklarını belirten Öner, "Burada haksızlık söz konusu. Meclis veya encümen kararıyla yıkım kararı yok. Bize tebliğ edilen hiçbir şey yok. Keyfe keder geldi arkadaşlar 'bunu yıkıyoruz' dediler. Böyle bir şeyle karşı karşıyayız" dedi.

İçişleri Bakanlığının kararının da yıkım kararı olmadığını söyleyen Öner, projenin iptali kararı olduğunu İçişleri Bakanlığının "kararı kendiniz verin" dediğini savundu.

Öner, Mersin'in güzel bir tesisten mahrum kaldığını, alt işletmelerin de mahkemeye giderek tazminat talebinde bulunacağını sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Mersin

  ,

  Kamu

  ,

  Belediye

  ,

  suç

  ,

  lira

  ,

  şirket

  ,

  yönetim

  ,

  Karşı