Mersin'deki ihaleye fesat karıştırma iddiası

Mersin'deki ihaleye fesat karıştırma iddiası
Mersin'deki ihaleye fesat karıştırma iddiası
- Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz: "Sayın Macit Özcan'ın bizzat benim ismimi kullanarak savcıya baskı uyguladığım şeklindeki ifadeleri kabul edilmesi mümkün olmayan ifadelerdir ve gerçekle hiçbir ilgisi yoktur"

MERSİN (AA) - Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, belediyenin önceki yönetimi döneminde ihaleye fesat karıştırma iddiasıyla düzenlenen operasyonla ilgili eski Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan'ın bir haber ajansına yaptığı açıklamalarda yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Kocamaz, yazılı açıklamasında, 30 Mart'ta bir haber ajansı tarafından servis edilen haberde Özcan'ın yürütülen soruşturmaya ilişkin kendisi hakkında "savcıya baskı yaptığı" iddiasında bulunduğunu ifade etti.

Belediye başkanlığının zor ve vebali ağır bir görev olduğunun altını çizen Kocamaz, şöyle devam etti:

"Bu görevi ifa ederken gerçek ya da yalan birçok dedikodu üretilip iftiralar atılabilir. Tarsus'ta görev yaptığımız 20 yıl boyunca biz de birçok iftira ve ithamlarla karşılaştık. Hatta bazı konularda da yargılandık. Ben sadece Macit Özcan değil, hiç bir belediye başkanının Macit Özcan'ın düştüğü duruma düşmesini arzu etmem. Ancak, Sayın Macit Özcan'ın bizzat benim ismimi kullanarak 'savcıya baskı uyguladığım' şeklindeki ifadeleri kabul edilmesi mümkün olmayan ifadelerdir ve gerçekle hiçbir ilgisi yoktur. Bu kendini baskı altında hisseden bir kişinin hezeyanlarından ibarettir. İnşallah yapılan incelemeler ve yargılama neticesinde suçsuzluklarını ispat ederek aklanırlar. Bu konuda belediye yetkililerimizin hiçbir şekilde dahlinin olması mümkün değildir."

Kocamaz, soruşturmaların 2012 ve 2013 yıllarına dayandığını ve bu inceleme sırasında da polis takiplerine bağlı olarak kendileri göreve geldikten sonrada adli soruşturmanın içeriği konusunda bilgi verilmeksizin bazı incelemeler ve müfettiş teftişlerinin gerçekleştirildiğini bildirdi.

Özcan'ın iddialarıyla ilgili yasal çerçevede haklarını arayacağının altını çizen Kocamaz, şunları kaydetti:

"Benim göreve geldiğimden bu yana adliyeye gidişim sadece iade-i ziyaret amacıyla olmuştur. Onun dışında bu davayı kimin açtığını hangi savcının ya da mahkemenin hangi konularda işlem yaptığını şu anda bile bilmiyorum. Zira bu benim ilgilendiğim bir alan değildir. Biz Mersin'e ve Mersinliye nasıl daha iyi hizmet edebilirizin dışında başka konularla kesinlikle ilgilenemeyiz. Buna ne vaktimiz yeter ne de böyle bir düşüncemiz söz konusu olabilir. Biz bu tür işlerle uğraşacak olursak hizmet yapamayız, hedefe kilitlenemeyiz, halka verdiğimiz sözleri yerine getiremeyiz. Buradan Sayın Macit Özcan başta olmak üzere bu konuda taraf olup şahsımız adına kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye çalışan herkese şunu belirtmek istiyorum ki, biz hizmet için gece gündüz koştururken siz de işinize bakın. Mersin hepimizin, Mersin'e sahip çıkmak da Mersin'de yaşayan herkesin boyun borcudur."

Kocamaz ayrıca, geçtiğimiz günlerde bir gazetede yer alan haberde, kendisiyle görüşme yapılmadan, ağzından bazı ifadelerin yer aldığını aktararak, bu konuda da hukuki girişimleri başlattıklarını belirtti.

Geçtiğimiz hafta Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin önceki yönetimi döneminde ihaleye fesat karıştırma iddiasıyla düzenlenen operasyon kapsamında gözaltına alınan 35 zanlıdan, aralarında Özcan'ın oğlu ve 2 kardeşinin de bulunduğu 15 kişi tutuklanmış, Özcan hakkında da yakalama kararı çıkartılmıştı.