Mersin'deki orman yangını

Mersin'deki orman yangını
Mersin'deki orman yangını
- Mersin Orman Bölge Müdürü Baca: -"Yaklaşık 100 hektarlık alan zarar gördü. Köyde herhangi bir can veya mal kaybı yok" -"Şu anda bir sıkıntımız yok. Soğutma çalışmalarımız sürüyor. Riskimiz kalmadı, artık kolayladık"

MERSİN  (AA) - Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca, Gülnar ilçesinde  sabah saatlerinde çıkan orman yangınında zarar gören alanın son tespitlere göre yaklaşık 100 hektar olduğunu söyledi.

Baca, yangın bölgesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Büyükeceli ve Koçaşlı mahallerinde saat 08.00 civarında kızılçam ormanında çıkan yangının rüzgarın etkisiyle büyüdüğünü söyledi.

Yangına hemen müdahale edildiğini belirten Baca, şöyle devam etti:

"Öğle saatlerinde rüzgarın lodosa dönmesi üzerine yangın batı taraflara da sıçradı. Yaklaşık 100 hektarlık alan zarar gördü. Köyde herhangi bir can veya mal kaybı yok. Sadece köylülerin bir miktar badem ve zeytinliği zarar gördü. Akşama kadar 5 helikopter ve 2 uçak yangına müdahale etti.  Sabah saatlerinden itibaren de kontroller devam edecek. Yangın kısmen kontrol altına alındı. Şu anda bir sıkıntımız yok. Soğutma çalışmalarımız sürüyor. Riskimiz kalmadı, artık kolayladık. Mahallede hem mal hem can kaybının olmaması sevindirici."

Baca, yangında zarar gören alanların bir bölümünün  tarım alanı ve kayalık olduğunu belirterek, vatandaşlardan orman yangınlarına karşı duyarlı olmalarını ve en ufak duman gördüklerinde ALO 177 ihbar hattını aramalarını istedi.