Mersin'deki Pamukluk Barajı için önemli adım

Mersin'deki Pamukluk Barajı için önemli adım
Mersin'deki Pamukluk Barajı için önemli adım
- Yapımı devam eden barajın sulama iletim kanalı ve tesislerinin yapım sözleşmesi imzalandı - Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: - "Mersin'de tarım sektörünü bir adım daha ileri taşıdık ve çiftçilerimize yılda 33 milyon lira ilave zirai gelir artışı sağladık"

MERSİN (AA) - Mersin'in Tarsus ilçesinde, yapımı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce yürütülen Pamukluk Barajı'nın sulama iletim kanalı ve tesislerinin yapım sözleşmesinin imzalandığını bildirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, sözleşmesi imzalanan iletim kanalı ve tesislerinin tamamlanmasıyla 175 bin 50 dekar alanın zirai sulama suyuna kavuşacağı belirtildi. 

Açıklamada, inşaat süresi 730 gün olarak öngörülen projeyle ilgili şu bilgilere yer verildi:

"Proje kapsamında Pamukluk Barajı mansabında inşa edilecek Pamukluk regülatörüyle iletim tünelinden geçecek su, sulama ve içme suyu ihtiyaçlarını karşılayacak. Berdan Nehri'nin bir kolu olan Pamukluk Deresi'nden regülatör yapısıyla çevrilecek 20,00 m3/s su, su alma yapısı ve iletim yapıları aracılığıyla iletim tüneline alınacak. Tünel Delme Makinesı (TDM) ile açılacak olan iletim tüneli ise 4 metre çapında ve 4 bin 618 metre uzunluğunda inşa edilecek."

- "33 milyon lira ilave zirai gelir artışı sağladık"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da son 12 yılda Mersin'de inşa ettikleri sulama projeleriyle kentin verimli topraklarına can suyu kattıklarını ifade etti.

Bakanlık yatırımlarından Mersin'in de nasibini fazlasıyla aldığını vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti:

"DSİ Genel Müdürlüğümüzce hizmete alınan projelerle takriben 70 bin dekar zirai araziyi modern sulama sistemlerine kavuşturduk. Böylece, Mersin'de tarım sektörünü bir adım daha ileri taşıdık ve çiftçilerimize yılda 33 milyon lira ilave zirai gelir artışı sağladık."