Mersin'deki Paralel Devlet Yapılanması operasyonu

Mersin'deki Paralel Devlet Yapılanması operasyonu
Mersin'deki Paralel Devlet Yapılanması operasyonu
- Şüphelilerin avukatları basın açıklaması yaptı

MERSİN (AA) - Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik Mersin merkezli 19 ilde gerçekleştirilen operasyonun ardından 5'i tutuklanan 17'si serbest bırakılan 27 şüphelinin avukatları, soruşturmada usulsüzlükler yaşandığını ileri sürdü.

Avukatlardan Nurullah Layık, Mersin Adliyesi önünde yaptığı konuşmada, müvekkillerinin, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığının, "terör örgütü kurmak, yönetmek ve üye olmak" iddiasıyla açtığı soruşturma  kapsamında gözaltına alındığını belirtti.

Soruşturmanın başından bu yana usulsüzlük yaşandığını iddia eden Layık, "Emin olun müvekkillerimizin olduğu kadar bizim de canımıza tak dedi. Nitekim mahkeme 4 gün gözaltından sonra yaklaşık 30 saat süren sorgunun akabinde 5 müvekkilimizi tutukladı, diğer kalan müvekkillerimizi ise serbest bıraktı" diye konuştu.

Müvekkillerinin suçsuz olduğunu ifade eden Layık, dava dosyasının içerisinde hiçbir delilin bulunmadığını öne sürdü.

Avukatlar, hakkında gözaltı kararı bulunan ve aranan "Milli İttifak"ın Mersin milletvekili adayı, eski Mersin İstihbarat Şube Müdürü Ali İhsan Kaya ile ilgili de bilgilerinin olmadığını söyledi.

Şüphelilerden, adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Ali Çengelci de gözaltı sürelerinde kendilerini iyi muamelede bulunulmadığını iddia etti.