Mersin'deki taşeron işçiler, eyleme son verdi

Mersin'deki taşeron işçiler, eyleme son verdi
Mersin'deki taşeron işçiler, eyleme son verdi
- Büyükşehir Belediyesinden çıkartıldıkları iddiasıyla bir yıldır eylemlerine devam eden işçiler, yeniden işe alınacakları sözü verilince davul zurnayla kutlama yaptı, 8 ay önce kurdukları çadırları söktü

MERSİN (AA) - Mersin Büyükşehir Belediyesinden çıkartıldıkları iddiasıyla bir yıldır eyleme devam eden taşeron işçiler, işe alınacakları sözü verilince kutlama yapıp, kurdukları çadırları söktü.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haluk Tunçsu ile DİSK-Genel İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, kararı işçilerin eylem yaptığı Özgür Çocuk Parkı'ndaki çadırın önünde yaptıkları ortak basın açıklamasıyla duyurdu.

Tunçsu, taşeron sisteminin insan haklarına aykırı olduğunu savundu.

Büyükşehir Belediyesi olarak çalışan ve işini takip eden işçilerin arkasında olduklarını belirten Tunçsu, şöyle konuştu:

"Hukukun gereklerini yerine getirmenin takipçisiyiz. Yarın idrak edeceğimiz işçi bayramı öncesinde barışın, birlikteliğin oluşması adına bugün buradayız. Bu işçilerimizin bir kısmı kapanan sahildeki kafelerde çalışan işçilerdi. Yalnız biz oradaki kafeleri zaten kapattık. Eyleme katılmamış, ideolojik olarak işi yavaşlatma noktasında olmayan işçilerin biz de yanındayız. Biz de işçinin hakkının savunucusuyuz. Bu noktada Büyükşehir Belediyesi olarak işe alımlarımızda bu arkadaşlarımıza öncelik vererek barışı sağlayacağız. Şimdiden işçi arkadaşlarımıza 'Hoşgeldiniz' diyorum."

- Eyleme son verildi

Göksoy da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün kendileri için çifte bayram olacağını anlatarak, eylemler süresince kendilerine destek verenlere teşekkür etti.

Göksoy, bin 895 taşeron işçinin işten çıkartıldığını ancak bir bölümünün hukuki yollarla geri döndüğünü, bazılarının başka işlere girdiğini anımsatarak, geri kalanların da Büyükşehir ve Yenişehir belediyeleri tarafından istihdam edilecekleri sözünü aldıklarını söyledi.

CHP  İl Başkanı Abdullah Özyiğit de işçilerden 50'ye yakınının Yenişehir Belediyesi kadrosuna dahil edileceği bilgisini verdi.

Konuşmaların ardından Tunçsu ve Özyiğit ile halay çekerek kutlama yapan işçiler,  8 aydır Özgür Çocuk Parkı'nda kurulu bulunan çadırlarını söktü.