Mersin'deki Yaşlı Yaşam Merkezi inşaatı için bağış çağrısı

Mersin'deki Yaşlı Yaşam Merkezi inşaatı için bağış çağrısı
Mersin'deki Yaşlı Yaşam Merkezi inşaatı için bağış çağrısı
MERSİN (AA) - Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi tarafından yaptırılan ve inşaatının yüzde 80'i bitirilen "Yaşlı Yaşam Merkezi"nin tamamlanması...

MERSİN (AA) -  Türkiye  Alzheimer Derneği Mersin Şubesi tarafından yaptırılan ve inşaatının yüzde 80'i bitirilen "Yaşlı Yaşam Merkezi"nin tamamlanması için hayırseverlerden destek istendi.

Şube Başkanı Prof. Dr. Aynur Özge, dernekte düzenlediği basın toplantısında, merkezi bitirmek için yardıma ihtiyaçları olduğunu, tamamlanması için "Yaşlı Yaşam Merkezi'nde Son Adım Projesi" başlattıklarını söyledi.

Her yaştan insanın bir şeyler üretebildiği merkez oluşturmak için çaba harcadıklarını ifade eden Özge, "Türkiye'de ilk kez 4 bin metrekare kapalı alana bir merkez kuruyoruz. İnşaatımızın yüzde 80'ini tamamladık. Çok cüzi bir yardıma ihtiyacımız var. Bunu da tamamlarsak yıl sonunda burayı açıp Mersinlilerin hizmetine sunacağız" dedi.

Alzheimer hakkında da bilgi veren Özge, şöyle devam etti:

"Alzheimer, ileri yaşın dikeni. İlerleyici bir beyin hastalığı ve daha çok hasta yakınlarını ilgilendiriyor. Her hastanın en az 3-4 aile bireyinin yaşam akışı değişiyor. Biz burada hem hastalara kaliteli hizmet sunulması hem de hasta yakınlarına destek olunmasının peşindeyiz. Bugün Türkiye'de bir milyonu aşkın Alzheimer hastası var. Mersin'de de bu sayı 10 bini aşmış durumda. Kötü haber şu ki önümüzdeki 10 yıl da bu rakam 4'e katlanacak. 2050 yılında en fazla hasta beklenen 4 ülkeden biri Türkiye. Bizler kurumsal bir modellemeyi, bir örneği ortaya çıkarma çabasındayız. Bunu herkes alsın, uygulasın istiyoruz."

Özge, projeyi gelip inceleyen çok fazla belediye ve özel kuruluş olduğunu, bazı belediyelere gönüllü danışmanlık yaptıklarını bildirdi.

Yaşlı Yaşam Merkezi'nin yapımını tamamlamak için başlattıkları "Bir Tuğla da Siz Koyun" kampanyasına bağış beklediklerini vurgulayan Özge, "Bağışçılarımızın isimlerini tuğla duvarımıza 500 lira karşılığında yazıyoruz. Ya da 5 bin lira karşılığında bizden 'yaşam çınarı' alıp bütün aile bireylerinin isimlerini, fotoğraflarını ölümsüz kılabilirler veya ünitelerimizin isim haklarını alabilirler. Bunun yüzde 80'ini sattık" ifadelerini kullandı.

Özge, çocuk , gönüllü, yaşlı ve öğrenci herkesin bir arada vakit geçirebildiği merkez oluşturacaklarını sözlerine ekledi.