Mersin'in gürültü haritası çıkarıldı

Mersin'in gürültü haritası çıkarıldı
Mersin'in gürültü haritası çıkarıldı
- YERGÜR Projesi kapsamında Mersin'in 7 ilçesinin gürültü haritası çıkarıldı

MERSİN (AA) - Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü tarafından "Yerleşim Alanlarının Stratejik Gürültü Haritalarının Hazırlanması Projesi" (YERGÜR) kapsamında Mersin'in gürültü haritası çıkarıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Akdeniz, Toroslar, Yenişehir, Mezitli, Erdemli, Silifke ve Tarsus ilçelerini kapsayan stratejik gürültü haritaları hazırlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından finanse edilen ve Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bilgi, envanter ve saha çalışmalarında destek verilen projede, Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği kapsamında nüfusu 100 binin üzerinde olan Akdeniz, Toroslar, Yenişehir, Mezitli, Erdemli, Silifke ve Tarsus ilçeleri için karayolu, demiryolu, sanayi ve eğlence yerlerinden kaynaklı gündüz, gece ve tam gün olmak üzere ayrı ayrı ve birleştirilmiş olarak gürültü haritaları yapıldı.

Stratejik gürültü haritalarının hazırlanmasıyla vatandaşların beden ve ruh sağlığını etkileyen çevresel gürültü seviyeleri belirlendi. Bu doğrultuda insan sağlığı açısından çevresel gürültü kalitesinin korunmasının gerekli olduğu yerlerde, gürültünün önlenmesi ve azaltılmasına yönelik eylem planları oluşturulması ve bu planların uygulanması amaçlanıyor.

Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği uyarınca, YERGÜR projesi kapsamında Mersin'in de içinde bulunduğu 15 ilin gürültü haritası 2015 yılı içinde tamamlandı.