Mersinli çiftçi zeytinden umutlu

Mersinli çiftçi zeytinden umutlu
Mersinli çiftçi zeytinden umutlu
- Mut ilçesinde bu yıl 160 bin ton zeytin rekoltesi bekleniyor - İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abaş: - "İlçede zeytin bu yıl itibarıyla altın yılını yaşıyor. Gerek rekolte ve gerekse kalite bakımından en üst düzeyde"

MERSİN (AA) - Önemli zeytin üretim merkezlerinden Mersin'in Mut ilçesinde bu yıl 160 bin ton rekolte bekleniyor.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Levent Abaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çiftçilerin Toros Dağları'nın güney yamaçlarında son derece elverişli iklim yapısı altında üretim yaptığını söyledi.

Mut'un iyi hava koşulları nedeniyle Akdeniz Bölgesi'nde en erken ürün yetiştiren bölgelerden biri olarak öne çıktığını belirten Abaş, "İlçede zeytin bu yıl itibarıyla altın yılını yaşıyor. Gerek rekolte ve gerekse kalite bakımından en üst düzeyde. Bu değerli ürünün yetiştirilmesi kadar hasadı da önem arz ediyor" dedi.

Abaş, bu yıl 160 bin ton rekolte beklediklerini dile getirerek, "Gerek sofralık ve gerekse yağlık olarak değerlendirilecek zeytinlerin hasadında birim alandan elde edilecek gelirin en üst seviyede olması hem çiftçilerimize ve hem de ülke ekonomimize katkısı daha fazla olacak" diye konuştu.

Abaş, hedeflenen 160 bin ton zeytin rekoltesinin yüzde 65'inin sofralık, diğerlerinin ise yağlık olarak değerlendirilmesinin beklendiğini kaydetti.


  ETİKETLER:

  Akdeniz

  ,

  Altın

  ,

  Mersin

  ,

  Tarım

  ,

  Hava

  ,

  ilçe

  ,

  gıda

  ,

  ülke

  ,

  derece