Mersinli üreticiler çeltik fiyatından rahatsız

Mersinli üreticiler çeltik fiyatından rahatsız
Mersinli üreticiler çeltik fiyatından rahatsız
- Silifke ilçesinde 10 bin dönüm arazide çeltik hasadına başlayan çiftçiler, fiyatların düşük olmasından şikayetçi - Silifke Ziraat Odası Meclis Başkanı Akarca: "Dileğimiz çiftçilerimizin iyi bir sezon geçirmesi ve ürünleri yüksek fiyattan satması"

MERSİN (AA) - Mersin'in Silifke ilçesinde yaklaşık 10 bin dönüm arazide ekilen çeltiğin hasadına başlandı.

Silifke Ziraat Odası Meclis Başkanı Durhasan Akarca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl ilçe genelinde 10 bin dönüm araziden yaklaşık 8 bin ton çeltiğin hasat edilmesinin beklendiğini söyledi.

Hasat edilen ürünlerin kilogramının 1 lira  40 kuruştan satılmaya başladığını ifade eden Akarca, "Üretici şu anki fiyattan hoşnut değil. Dileğimiz çiftçilerimizin iyi bir sezon geçirmesi ve ürünleri yüksek fiyattan satması. İlçemizde çeltik alanlarının gelişmesi ve verimin arttırılması için çiftçilerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz ancak fiyatın da üretici lehine olmasını diliyoruz" dedi.

Kurtuluş Mahallesi'nde çeltik üretimi yapan Emre Uygun da bu yıl çeltikte verimin iyi olduğunu ancak fiyat yönünden memnun olmadıklarını kaydetti.

Geçen yıla göre çeltik fiyatlarının düşük olduğunu vurgulayan Uygun, "Üretim maliyeti yıldan yıla artıyor. Biçerdöver, ilaç, gübrenin fiyatları arttı ama çeltiğin fiyatları düşük. Fiyatlardan pek memnun değiliz" diye konuştu.

Emeklerinin karşılığını alamamaktan çekindiklerini aktaran üretici Ali İhsan Taşkara ise hasat edilen çeltikleri kuruttuklarını sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Mersin

  ,

  Silifke

  ,

  Ziraat

  ,

  ilçe

  ,

  lira

  ,

  sezon