Mezitli'de "Kadının Adı da Kendi de Var Projesi"

Mezitli'de "Kadının Adı da Kendi de Var Projesi"
Mezitli'de "Kadının Adı da Kendi de Var Projesi"
MERSİN (AA) - Mezitli Halk Eğitim Merkezi'nde "Kadının Adı da Kendi de Var Projesi'nin açılışı gerçekleştirildi.Açılışa katılan Mezitli Kaymakamı...

MERSİN (AA) - Mezitli Halk Eğitim Merkezi'nde "Kadının Adı da Kendi de Var Projesi'nin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa katılan Mezitli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, yaptığı konuşmada, kadının toplumdaki en değerli varlık olduğuna dikkati çekti.

Kadına verilen değerin toplumda yeterli karşılığının bulunmadığını belirten Madenoğlu, şöyle devam etti:

"Kadının toplum hayatında yer alması bizim Türkiye 'mizin gelişmesi açısından üzerinde durduğumuz önemli konulardan bir tanesidir. Özellikle istihdamda yer alarak ülke ekonomisine milli gelirin arttırılmasına katkıda bulunması son derece önem arz etmektedir. Dünya istatistiklerine bakıldığında dünyada kadınların yüzde 59'unun şiddete maruz kaldığını görüyoruz. Bu oran Türkiye de yüzde 39'dur. Türkiye'nin dünya ortalamasından düşük olması bizleri sevindirmemeli, Bu oran hiç olmasın."

Devletin kadına karşı şiddeti önleme konusunda önemli adımlar attığını hatırlatan Madenoğlu, her bireyin de bu konuda koruyucu ve önleyici tedbirler alması gerektiğini vurguladı.

Projenin çalışmasında emeğe geçenlere de teşekkür eden Madenoğlu, "Bu proje önümüzdeki zamanlarda da devam edecektir. Kadın istihdamdaki, toplumdaki, evdeki yeri gibi kadınla ilgili bütün rollerin olumlu ya da olumsuz taraflarıyla anlatılacaktır" sözlerini kullandı.

Avukat Dilek Sultanoğlu'nun moderatörlüğünde devam eden açılışta, kadına şiddet ve getirdiği olumsuzluklarla ilgili sunum yapıldı.

Açılış, katılımcıların soru ve cevaplarıyla sona erdi.