Milletvekili seçiminin ardından

Milletvekili seçiminin ardından
Milletvekili seçiminin ardından
- HDP Mersin İl Eş Başkanı Günbat: "Eğer adalet, hukuk işliyorsa ve vicdanlarımız rahat olacaksa bu kentte oyların tekrar sayılması gerekiyor"

MERSİN (AA) - HDP Mersin İl Eş Başkanı Selman Günbat, Mersin'de oyların yeniden sayılması gerektiğini savundu.

Günbat, Mersin Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasında, 4 ilçedeki seçim sonuçlarına yaptıkları itirazın ilçe seçim kurulları tarafından reddedilmesinin ardından İl Seçim Kuruluna başvurduklarını anımsattı.

Yapılan incelemeler sonucu iki sandıkta partilerinin aldığı, ancak hanelerine yazılmayan 66 oyun çıktığını iddia eden Selman Günbat, şöyle konuştu:

"İtirazlarımızı yaptık. Sonuçlarına göre Yüksek Seçim Kuruluna kadar gideceğiz. İlçe, il ve Yüksek Seçim Kurulu toplumun aynı zamanda vicdanı olmak zorundadır. Burada yaşanabilecek hak gasplarının önüne geçmek zorundadır. Eğer adalet, hukuk işliyorsa ve vicdanlarımız rahat olacaksa bu kentte oyların tekrar sayılması gerekiyor."

Hesaplamalara göre milletvekili kazanmaları için 27 oya daha ihtiyaçları olduğunu aktaran Günbat, bazı sandıklardan lehlerine oy çıkacağına inandıklarını ve bunun da kentteki milletvekili dağılımını etkileyebileceğini ileri sürdü.

HDP İl Hukuk Komisyonu üyesi avukat Ali Bozan ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, İl Seçim Kurulunun ilçelerde reddedilen itirazlardan bazılarını bozduğunu bildirdi.

 Bozan, Toroslar ilçesinde farklı partilere yazılan 66 oyun düzeltildiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Düzeltmelerin ardından son duruma göre HDP'nin Mersin'deki ikinci sıra adayı Çilem Öz, yaklaşık 30 oy geride. Akdeniz 1. bölgede sayım devam ediyor. Tarsus ilçesinde ise henüz başlamadı. Yenişehir'de çok sayıda geçersiz oyla karşılaştık, bu her parti için geçerli. Sonuç değişebilir."