MİT tırlarının durdurulması

MİT tırlarının durdurulması
MİT tırlarının durdurulması
- Eski Adana İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Çokay'ın avukatı Tok: "Müvekkilimin hükumeti devirmeye yönelik bir girişimi olmamıştır"

MERSİN (AA) - Adana ve Hatay'da Milli İstihbarat Teşkilatına (MİT) ait tırların durdurulması soruşturması kapsamında, hakkındaki tutuklamaya yönelik yakalama kararı gereği Tarsus Adliyesine gelen eski Adana İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay'ın avukatı Hasan Tok, "Müvekkilimin hükumeti devirmeye yönelik bir girişimi olmamıştır" dedi.

Tok, Tarsus Adliyesi bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, çok değişik bir davayla karşı karşıya olunduğunu savundu.

Askerlerin emir komuta zinciri dışında hiçbir emri veya talimatı yerine getirme durumunda olmadığı belirten Tok, kuvvet komutanları ve Genelkurmay Başkanı'nın bilgisi dışında keyfi hareket edildiği havası yaratılmaya çalışıldığını iddia etti.

Tok, Genelkurmay Başkanı tarafından konunun hassasiyetle takip edilmesini isteyerek, "Bu olayın artık il jandarma komutanına geldikten sonra kuvvet komutanlarına, generallere kadar sıçrayacağını düşünüyoruz. Bu konunun arkasında iyi niyetli bir soruşturmanın yürütüldüğünü düşünmüyoruz. Kötü niyet var, bu kötü niyetin sonuçlarını yakında göreceğiz" diye konuştu.

Olay anında o dönemki valiye bilgi verildiğini savunan Tok, müvekkilinin neyle suçlandığının söylenmediğini ileri sürdü. Tok ayrıca, müvekkilinin hükumeti devirmeye yönelik bir girişimi olmadığını öne sürdü.