MTOSB kalifiye elemanını bünyesinde yetiştiriyor

MTOSB kalifiye elemanını bünyesinde yetiştiriyor
MTOSB kalifiye elemanını bünyesinde yetiştiriyor
- Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan mesleki ve teknik anadolu lisesinde 475 öğrenci eğitim görüyor - MTOSB Başkanı Tekli: "Operatör, bilgisi olan, cihaz kullanan, laboratuvar kullanan, mesleki anlamda usta ve geniş kapsamlı bir personel yetiştiriyoruz"

MERSİN (AA) - Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'nde (MTOSB) hizmet veren Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, yetiştirdiği elemanlarla sanayi bölgesinin kalifiye eleman ihtiyacını karşılıyor.

Yaklaşık dört yıl önce beş bölümle eğitime başlayan, iki yıl önce de özelleştirilerek MTOSB bünyesine geçen okulda bu yıl 24 derslikte 475 öğrenciye eğitim veriliyor.

Basın mensuplarına okulu gezdiren MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, yaptığı açıklamada, 4 yıl önce Türkiye'de bir ilk olarak hayata geçirilen okulun, devlet ve organze sanayi bölgesi işbirliğiyle eğitime kazandırıldığını söyledi. 

Okulun en büyük avantajının MTOSB içinde yer alması olduğunu belirten Tekli, "Öğrenciler 9. sınıftan itibaren fabrika gezileriyle seçecekleri bölümlerle ilgili bilgi sahibi oluyorlar. Bölgeyi de yakından tanıyorlar. 11. ve 12. sınıf öğrencileri stajlarını da bölgedeki fabrikalarda yaptığı için teknolojik gelişmeleri de yakından takip ediyorlar" diye konuştu.

Gerçekleştirdikleri okul projesinin Türkiye'de ilgi çekmeye başladığını ve 2013 yılından itibaren devletin, bu okulların diğer organize sanayi bölgelerinde de olması gerektiği kanaatine vardığını anlatan Tekli, bu sayede halen 21 bölgede meslek liselerinin kurulduğunu ifade etti.

Teknik bilgisi yüksek, kalifiye eleman yetiştirdiklerini belirten Tekli, şöyle devam etti:

"Operatör, bilgisi olan, cihaz kullanan, laboratuvar kullanan, mesleki anlamda usta ve geniş kapsamlı bir personel yetiştiriyoruz. Şu an tüm tesislerimiz otomasyona döndü. Artık tesislerimizde el emeği, hamaliye konumunda bir çalışma kalmadı. Sadece bunları kumanda edecek, yönlendirme yapacak, talimat verecek, malzemeyi bilen bir personel yetiştirmek istiyoruz. Amacımız bu."

Tekli, geçen yıl ilk mezun ettikleri öğrencilerin yüzde 85'inin üniversiteye kayıt yaptırdığını ifade ederek, 15 öğrencinin de bölge içerisindeki işletmelerde çalıştığı aktardı.

Tekli ayrıca, MTOSB bünyesinde yüksek okul açarak liseden mezun olan öğrencilerin yine kendi bünyelerinde eğitimlerini sürdürmesini amaçladıklarını sözlerine ekledi.