MTSO Başkanı Aşut:

MTSO Başkanı Aşut:
MTSO Başkanı Aşut:
- "Rekabetin acımasız bir hal aldığı dünya ekonomisinde, ülkemizin acilen yeni bir dış ticaret stratejisi oluşturması gerekiyor"

MERSİN (AA) - Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, rekabetin acımasız bir hal aldığı dünya ekonomisinde Türkiye'nin acilen yeni bir dış ticaret stratejisi oluşturması gerektiğini belirtti.

Aşut, yazılı açıklamasında, sanayi üretiminin ekim ayında 14,7 ile yaklaşık 5 yılın en büyük artışını gösterdiğini anımsatarak, büyümenin en önemli öncü göstergelerinden biri olan sanayi üretiminin, eylül ayındaki sert düşüşün ardından ekim ayında gösterdiği artışın sevindirici olduğunu ifade etti.

 Türk sanayisinde bir ay öncesi ile bir ay sonrasında değişen bir şey olmadığını savunan Aşut, şöyle devam etti:

"Elbette bu artış sanayi sektörümüzdeki çözüm bekleyen sorunların halledilmesinin veya büyük reformların bir sonucu değil. Türk sanayisinde bir ay öncesi ile bir ay sonrasında değişen bir şey yok. Burada çalışma gün sayısındaki artışın etkisi olduğunu biliyoruz. Ancak, sebep ne olursa olsun sınırlı da olsa artış güzel bir şey. Böylesi sıkıntılı zamanlarda var olanı korumak bile bir mesele. Özellikle imalat sanayindeki hareket daha da önemli. Türkiye son 20-25 yılda bölgenin gerçek anlamda sanayi devi oldu. Çin ve İtalya arasındaki en etkin sanayi ülkesiyiz. Ancak, teknolojideki dönüşüm ve küreselleşen dünya ekonomisinde artık herkes her şeyi üretebilecek pozisyona geliyor. Yani, günümüz ekonomisinde artık üretmek kadar, belki de ondan daha önemli olan şey satabilmektir. Satamadığınız ürünün bir anlamı yok. Rekabetin acımasız bir hal aldığı dünya ekonomisinde, ülkemizin acilen yeni bir dış ticaret stratejisi oluşturması gerekiyor."

 Aşut, özel sektör ve kamunun yeniden iş birliği içinde ortak bir vizyon oluşturması gerektiğinin altını çizerek, dış ticaret sektörünün yeni bir dile, yeni bir stratejiye ihtiyacı olduğunu öne sürdü.

Dünya ekonomisinde parametrelerin çok hızlı değiştiğini, bu nedenle uzun vadeli planlamalara bağlı kalmanın gerçekçi olmadığını belirten Aşut, şunları kaydetti:

"Ülkemiz son birkaç yıldır ciddi uluslararası sorunlar yaşıyor. Etrafımız ateş çemberi. Birçok pazarımız elden çıktı veya eski pazarlara ulaşma anlamında yollarımız kapandı. Şimdi bir de Rusya pazarı sıkıntıya girdi. Biz iş dünyası asla umudunu kaybeden bir camia değiliz. Ancak, yeni pazarlara girmek kolay değil, süreç ve çaba gerektiriyor. Bunun için zaman kaybetmeden ihracatımızı arttıracak yolları konuşmalıyız. Üretime verilen destek kadar bu ürünleri pazarlamaya ve yeni pazarlar bulmaya daha çok destek verilmelidir. Bu yönde ilgili bakanlıkların destekleri oldu ve hala var ama dünya ekonomisinin talepleri çok çabuk değişiyor. Daha esnek ve hızlı stratejiler sürekli yenilenmelidir. Raftaki ürünün bize yararı yok."