"O çelme, dünyamızı başımıza yıktı"

"O çelme, dünyamızı başımıza yıktı"
"O çelme, dünyamızı başımıza yıktı"
- Küçük çocuğuyla sınırdan geçmeye çalışırken Macar kameramanın çelmesiyle yere düşerek dünyanın gündemine gelen Suriyeli sığınmacı Osama Abdul Mohsen, 20 gündür görüşemediği eşi ve çocuklarıyla AA muhabirleri aracılığıyla görüntülü konuştu - Eşi ve çocuğuyla konuşurken duygusal anlar yaşayan anne Mohsen: - "(Macar kameramanın çelme takması) O gazeteci kasıtlı olarak eşime çelme taktı. Eşimle çocuğumun düşme anını gördüğümde adeta beynimden vurulmuşa döndüm. O çelme, dünyamızı başımıza yıktı" - "Bizler savaştan kaçıyoruz. Emin olun ki kendi isteğimizle bir yere gittiğimiz yok. Ülkemizi çok seviyoruz fakat savaş var ve her gün yüzlerce insan ölüyor, çocuklar katlediliyor. Bunun üstüne böyle hadiselerin yaşanması bizi derinden üzüyor"

MERSİN (AA) - MUSTAFA GÜNGÖR - Oğluyla Macaristan sınırını geçmeye çalışırken bir kadın kameramanın çelme takarak düşürdüğü Suriyeli Osama Abdul Mohsen'in Mersin'de yaşayan eşi Muntaha Mohsen, eşinin düşme görüntülerini sosyal medyadan izlediğini belirterek, "O gazeteci kasıtlı olarak eşime çelme taktı. Eşimle çocuğumun düşme anını gördüğümde adeta beynimden vurulmuşa döndüm. O çelme, dünyamızı başımıza yıktı" dedi. 

Mersin'de 2 çocuğuyla yaşayan Mohsen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 çocuğu ve eşiyle 1,5 yıl önce Türkiye 'ye geldiklerini, bir oğlunun 8 ay önce Almanya'ya gittiğini söyledi.

Eşi Osama Adbul ve en küçük oğlu Zaid'in de 20 gün önce Almanya'ya gitmek üzere yola çıktıklarını anlatan Mohsen, eşinin sınırı geçmeye çalışırken Macar kameramanın çelmesiyle yere düştüğünü anımsatarak, "Macaristan'da kadın kameramanın çelme takması sonucu düşme görüntülerini sosyal medyadan izledik. O gazeteci kasıtlı olarak eşime çelme taktı. Eşimle çocuğumun düşme anını gördüğümde adeta beynimden vurulmuşa döndüm. O çelme, dünyamızı başımıza yıktı çünkü çocuğunu kucağında taşıyan birine çelme takılıyor. Oğlum, eşimin altında ezilme tehlikesi geçirdi" diye konuştu.

Bir anne olarak çok zor bir durum yaşadığını ve üzüldüğünü anlatan anne Mohsen, şöyle devam etti:

"Eğer kadın kameraman ceza almazsa aynı şeyi başka yerlerde de tekrar edebilir. Gazeteci, eşime çelme takmadan önce de 4 kişiye tekme atmıştı. Çocuklara tekme atmak günahtır. Bir de ailesiyle koşan bir çocuğa tekme atıyor. Eğer bu gazeteci cezalandırılmazsa aynı kötülüğe devam edecektir. Bizler savaştan kaçıyoruz. Emin olun ki kendi isteğimizle bir yere gittiğimiz yok. Ülkemizi çok seviyoruz fakat savaş var ve her gün yüzlerce insan ölüyor, çocuklar katlediliyor. Bunun üstüne böyle hadiselerin yaşanması bizi derinden üzüyor."

Anne Mohsen, savaştan önce Suriye'nin Deyru'z Zor kentinde yaşadıklarını ancak havan topları ve varil bombalarıyla kentin yaşanmaz hale gelmesinin ardından önce Şam'a, oradan da güvenli ülke olan Türkiye'ye geldiklerini söyledi. 

- "Mültecilere çok kötü davranıyorlar"

Mohsen'in en büyük oğlu Muhannet Mohsen (18) de babasının düştüğünü görünce çok üzüldüğünü, hasta olan kardeşine bir şey olmaması için dua ettiğini belirtti. 

Televizyon ve internet sitelerinden mültecilerin zorlu yaşamını konu alan görüntüleri izlediklerine değinerek, "Mültecilere çok kötü davranıyorlardı. Babamın kucağındaki kardeşimle beraber bir gazetecinin çelme takılmasıyla yere düşmesi bizi çok üzdü. Emin olun bu çok zor bir durum. İnsan muamelesi yapılmıyor. Bu durumu sözlerle anlatmak imkansız. Keşke bu durum hiç yaşanmasaydı" dedi. 

Mohsen, annesi ve kız kardeşiyle İspanya'daki babası ve kardeşlerinin yanına gitmek için yardım beklediklerini sözlerine ekledi. 

Kız kardeş Doğa Mohsen (13) ise babasını ve kardeşlerini çok özlediğini belirterek, "Babam ve kardeşim Zaid'in düşürüldüğü gördük. Aile olarak bu duruma çok üzüldük. Annem ve abimle her gün onları merak ediyoruz. Biz de onların yanına gitmeyi çok istiyoruz. Ailemizin dağılmasını istemiyoruz" ifadesini kullandı.  

- "20 gün sonra görüştüler"

Anne Mohsen ile çocukları Muhannet ve Doğa Mohsen, İspanya'daki 3 aile ferdi ile 20 gün sonra ilk kez cep telefonuyla görüntülü konuşma fırsatı buldu.

Anadolu Ajansı muhabirinin ulaştığı baba Mohsen ile konuşurken büyük heyecan yaşayan anne Muntaha Mohsen, çocukları Zaid ve Muhammed ile de görüntülü konuştu.

Ailesinin durumu hakkında bilgi alan baba Mohsen, eşini ve çocuklarını en kısa zamanda İspanya'ya getirmek istediğini belirtti.