Ödüllü küçük kemancıdan Vali Çakacak'a konser

Ödüllü küçük kemancıdan Vali Çakacak'a konser
Ödüllü küçük kemancıdan Vali Çakacak'a konser
- Uluslararası Grumiaux Genç Kemancılar Yarışması'nda üçüncülük elde eden 8 yaşındaki Laçin Akyol, Mersin Valisi Çakacak'ı ziyaret etti

MERSİN (AA) - Uluslararası Grumiaux Genç Kemancılar Yarışması'nda üçüncü olan 8 yaşındaki Laçin Akyol makamında ziyaret ettiği Mersin Valisi Özdemir Çakacak'a konser verdi.

Mersin Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Keman Bölümü öğrencisi Akyol, Belçika'nın Namur kentinde düzenlenen Uluslararası Grumiaux Genç Kemancılar Yarışması'nda kendi kategorisinde 23 yarışmacıyı geride bırakarak dünya üçüncüsü olmayı başardı.

Çakacak, dünya üçüncüsü olan ve adını umut vaat eden kemancılar listesine yazdıran Akyol'u makamında kabul ederek elde ettiği başarıdan dolayı kutladı. 

Akyol'un bu yaşında imza attığı başarıyla Mersin'in ve ülkenin gurur kaynağı olduğunu belirten Çakacak, "Toplumumuzda 'acılar paylaştıkça azalır, sevinçler paylaştıkça artar' diye bir söz vardır. Bizler de Laçin'in bu başarısını takdir etmek, mutluluğuna ortak olmak için kendisiyle buluşalım tanışalım istedik" dedi.

Devlet Konservatuvarı sanatçıları olan anne Övül ve baba Mahmut Akyol'u da tebrik eden Çakacak, Akyol'un ilerde büyük bir sanatçı olacağına inandığını ve onun yaptıklarıyla gururlanmaya devam edeceklerini kaydetti.

Aydınlıkevler İlkokulu öğrencisi Akyol'dan eğitimiyle ilgili bilgiler de alan Çakacak, dünyanın en iyi keman sanatçılarından biri olma yolunda ilerleyen Akyol'un daima yanında olacağını aktardı.

Almanya , Fransa, Rusya, Estonya, Singapur, Japonya, Finlandiya, Letonya, Belçika, Litvanya, Hollanda gibi dünyanın birçok ülkesinden genç kemancıların katıldığı yarışmada Türkiye 'yi başarıyla temsil eden Akyol, daha sonra Çakacak'a konser verdi.