Okulların geç açılması turizmcilere "can suyu" olacak

Okulların geç açılması turizmcilere "can suyu" olacak
Okulların geç açılması turizmcilere "can suyu" olacak
- Kızkalesi Turizm Derneği Başkanı Çalışkan: - "Turizmcilere nefes aldıracak bu uygulamayı onaylayan ve haklı talebimize olumlu karşılık veren yetkililere teşekkür ediyoruz" - Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Kale: - "Okulların Kurban Bayramı sonrası açılacak olması, turizmcilere adeta 'can suyu' olacak"

MERSİN (AA) - Okulların Kurban Bayramı sonrası açılmasına yönelik çağrıya olumlu yanıt verilmesi, Mersin'deki turizmcileri sevindirdi.

Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan, AA muhabirine, okulların geç açılmasına yönelik isteklerinin dikkate alınmasından memnuniyet duyduklarını söyledi.

Turizmcilerin zor günler geçirdiğini aktaran Çalışkan, sezon başında bu sıkıntıyı gördükleri için yetkililerden okulların geç açılması talebinde bulunduklarını belirtti.

Son yıllarda hava sıcaklığının mevsim normallerinde gitmediğine dikkati çeken Çalışkan, şunları kaydetti:

"Haziran serin,  eylül sıcak geçmeye başladı. Turizmciler olarak okulların haziranın sonunda kapanması, açılışının da eylül sonu olmasına yönelik Kültür ve Turizm Bakanlığına talepte bulunmuştuk. Bakanımız konuyu önce Milli Eğitim Bakanı'na, ardından da Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'na iletti ve talebimiz olumlu bulunarak okulların Kurban Bayramı sonu açılmasına karar verdiler. Turizmcilere nefes aldıracak bu uygulamayı onaylayan ve haklı talebimize olumlu karşılık veren yetkililere teşekkür ediyoruz."

- "Okulların Kurban Bayramı sonrası açılacak olması sektörü hareketlendirecek"

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Turizmden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa Kale de okulların geç kapanıp erken açılmasının turizmi olumsuz etkilediğini belirterek, "Okulların Kurban Bayramı sonrası açılacak olması, turizmcilere adeta 'can suyu' olacak. Turizmciler çifte bayram yaşayacak" diye konuştu. 

Turizmcilerin sezona iyi başladığını ancak ramazan ve komşu ülkelerdeki karışıklıklar nedeniyle sektörün olumsuz etkilendiğine dikkati çeken Kale, "Bu yıl Alman yetkililerin ' Türkiye 'ye gitmeyin' uyarısı ve Rusya'dan her yıl ülkemize gelen 2,5 milyon turistin gelmemesi de turizmi etkiledi. Bunlara rağmen okulların Kurban Bayramı sonrası açılacak olması sektörü hareketlendirecek" değerlendirmesinde bulundu.