Organ Bağışı Haftası

Organ Bağışı Haftası
Organ Bağışı Haftası
- Mersin İl Müftüsü Melek: "Organ nakli candan cana yapılan en büyük sadakadır. Her sadaka makbuldür, her sadaka Allah katında değerlidir ama candan bir canı yaşatma konusunda yapılacak olan sadaka ise o sadakaların en hayırlısıdır"

MERSİN (AA) - Mersin İl Müftüsü Ali Melek, organ naklinin candan cana yapılan en büyük sadaka olduğunu belirterek, "Her sadaka makbuldür, her sadaka Allah katında değerlidir ama candan bir canı yaşatma konusunda yapılacak olan sadaka ise o sadakaların en hayırlısıdır" dedi.

Melek, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Organ Bağışı Haftası dolayısıyla Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nda (MTSO) düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, organ bağışlarının hayat kurtardığını söyledi.

Dini açıdan da organ bağışının önemli olduğuna vurgu yapan Melek, "Organ nakli candan cana yapılan en büyük sadakadır. Her sadaka makbuldür, her sadaka Allah katında değerlidir ama candan bir canı yaşatma konusunda yapılacak olan sadaka ise o sadakaların en hayırlısıdır" diye konuştu.

Melek, organ nakli yoluyla tedavi yönteminin caiz olduğunun kabul edildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Kur'an ve hadisi şeriflerde organ bağışıyla ilgili bir hüküm yok, fakat dinimizde kitap ve sünnetin delaletlerinden çıkarılmış genel hükümler doğrultusunda benzer örneklere kıyas edilerek çıkarılmış hiçbir mesele cevapsız bırakılmamıştır. Normal durumlarda ölü ve diri kimselerden alınan parça ve organlardan faydalanması insanın hürmet ve kerametine aykırı görüldüğünden İslam fakihlerince caiz görülmemiş ancak zaruret durumunda, zaruretin mahiyet ve miktarına göre bu durum değişim göstermiştir. İnsan hayatını veya onun hayati bir uzvunu kurtarmak için başka bir çare kalmadığında gerekli şartlara uyularak kan, doku ve organ nakli yolu ile tedavi yöntemi caiz olduğu kabul edilmiştir."

Melek, kendisinin de organ bağışı başvurusunda bulunduğunu sözlerine ekledi.

İl Sağlık Müdür Vekili Necmettin Yazıcıoğlu da organ naklinin, birçok hasta için hayata tutunmanın en önemli yolu olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu haftanın başından itibaren toplamda 28 binin üzerinde hastamız, hayata bağlanmak için organ bekliyor. Her yıl yaklaşık 4 bin kişi bu listeye ekleniyor. Organ nakli için ciddi bir insan ve teknik alt yapıya gereksinim var. Bunun için Mersin İl Sağlık Müdürlüğü olarak elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Ben de şu fani dünyada yapabileceğim en ulvi davranışı yaptım ve organlarımı bağışladım. Hepinizi organlarını bağışlama duyarlılığına davet ediyorum."

Mersin Halk Sağlığı Müdürü Aytekin Kemik ise organ bağışında özellikle gençlerin daha duyarlı olması gerektiğini kaydetti. 

Panele, Melek, Yazıcıoğlu ve Kemik'in yanı sıra Mersin Vali Yardımcısı Ali Katırcı ve sağlık çalışanları katıldı.