Organları 3 kişiye hayat verecek

Organları 3 kişiye hayat verecek
Organları 3 kişiye hayat verecek
- Mersin'de beyin ölümü gerçekleşen 16 yaşındaki gencin organları 3 kişiye nakledilmek üzere Adana, Ankara ve Gaziantep'e gönderildi

MERSİN (AA) - Mersin'in Bozyazı ilçesinde, geçirdiği trafik kazası sonrası kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 16 yaşındaki gencin organları 3 hastaya nakledilecek.

Kullandığı motosikletle dün Tekmen Mahallesi'nde bir otomobille çarpışan Ömercan Orhan, ağır yaralı olarak Anamur Devlet Hastanesine kaldırıldı. Beyin ölümü gerçekleşen Ömercan'ın organları ailesi tarafından bağışlandı.

Gaziantep'deki özel bir hastaneden Anamur'a gelen Op. Dr. Erdal Uysal ve ekibi tarafından gerçekleştirilen operasyonla Ömercan'ın karaciğeri ve böbrekleri alındı.

Karaciğer, Sağlık Bakanlığına ait bir helikopterle Ankara 'ya gönderildi, böbrekler de Uysal ve ekibi tarafından karayoluyla Adana ve Gaziantep'e götürüldü.

Uysal, gazetecilere yaptığı açıklamada, organları başarıyla aldıklarını belirterek, "İhtiyaç sahibi hastalarımıza nakledeceğiz. Hayırlı bir oldu. İnşallah organ nakli Türkiye 'de daha da yaygınlaşır" dedi.

Baba Ali Orhan ise "Benim çocuğum yaşamadı, öbür çocuklar yaşasın. O evlatlar da bizim. Hayırlı insanlara nasip olursa sevinirim" diye konuştu.

Anne Cennet Orhan da organların nakledileceği kişilerle tanışmak istediklerini belirterek, "Ben bir anneyim organları verdiğimiz kişinin de bir annesi ve babası vardır. Dua etsinler" ifadesini kullandı.