Özgecan Aslan davasında karar beklentisi

Özgecan Aslan davasında karar beklentisi
Özgecan Aslan davasında karar beklentisi
- Özgecan'ın ailesinin avukatı Küçük: - "Duruşmada karar çıkmamasının önünde şu an için bir engel yok. Biz, belki bundan sonraki kadına yönelik şiddet uygulamalarının önünde engel oluşturulabilecek bir karar çıkmasını istiyoruz ve bekliyoruz" - "Takdir ve iyi hal indirimlerinin uygulanmasını kesinlikle istemiyoruz ki bunlar azımsanacak düzeyde indirimler değil"

MERSİN (AA) - Mersin'in Tarsus ilçesinde öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın aile avukatları, tutuklu 3 sanığın, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın yarınki duruşmasında karar verilmesini bekliyor.

Ailenin avukatlarından Sevim Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 9 Eylül'de görülen bir önceki duruşmaya, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılan tutuklu sanıklar Ahmet Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ve arkadaşı Fatih Gökçe'nin, yarınki celsede salonda olmalarının, adil yargılanma hakkının bir gereği olduğunu söyledi.

Sanıklardan Altındöken ile babasının, ek savunmalarını yazılı olarak sunduğunu, Gökçe'nin ise sunmadığını belirten Küçük, Gökçe'nin ifadesini sözlü olarak mahkemede yapabileceğini ifade etti.

Küçük, her üç sanık için de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenilen savcılık mütalaasında Gökçe için istenilen cezalardaki "nitelikli cinsel saldırıya" suçlamasının, Ahmet Suphi Altındöken için "nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs" olarak geçmesini kabul etmediklerini belirterek, "Bizim kanaatimiz, teşebbüs olarak kalmadığı ve tamamlanmış olduğu yönündedir. Bu yönde çok kuvvetli deliller var, bunlar daha önce mahkemeye sunuldu. Suçun işlenişi, karanlık ve kuytu bölgelere gidilmesi, bedenin yakılması, bunlardan sadece bir kaçı" dedi.

Yarın görülecek üçüncü duruşmada, herkesin yüreğine bir nebze de olsa "su serpecek" bir karar çıkmasını beklediklerini anlatan Küçük, "Duruşmada karar çıkmamasının önünde şu an için bir engel yok. Biz, belki bundan sonraki kadına yönelik şiddet uygulamalarının önünde engel oluşturulabilecek bir karar çıkmasını istiyoruz ve bekliyoruz. Takdir ve iyi hal indirimlerinin uygulanmasını kesinlikle istemiyoruz ki bunlar azımsanacak düzeyde indirimler değil" diye konuştu.

Küçük, Özgecan Aslan davasının örnek bir dava olabileceğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Özgecan Aslan davasından çıkabilecek kararlar, bundan sonra bu tür şeylere adım atabilecek insanların hareketlerini engelleyebilir, kadına yönelik şiddetin engellenmesi yönünde atılan tarihi adımlardan biri olabilir. Biz bu davayı bu yüzden çok daha fazla önemsiyoruz. Bütün sivil toplum kuruluşlarını, kadın ve meslek örgütlerini, duyarlı tüm vatandaşları, yarınki karar duruşmasında bizimle olmaya çağırıyoruz."

Duruşma yarın saat 09.00'da Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.