Özgecan Aslan'ın öldürülmesi davası

Özgecan Aslan'ın öldürülmesi davası
Özgecan Aslan'ın öldürülmesi davası
- Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesiyle ilgili görülen dava öncesi Tarsus Adliyesi önüne gelen vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, kadın cinayetlerini protesto etti

MERSİN (AA) - Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesiyle ilgili görülen dava öncesi Tarsus Adliyesi önüne gelen gruplar, kadın cinayetlerini protesto etti.

Sabah erken saatlerde adliye önüne gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar, güvenlik noktasındaki kontrollerin ardından adliye bahçesine alındı. Gruplar, ellerindeki pankart, döviz ve Özgecan'ın fotoğraflarıyla sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan Eğitim -Sen Tarsus Şube Başkanı Yasemin Yücel, Özgecan'ın öldürülmesiyle kadın cinayetlerine ve tacize karşı duyulan öfkenin, "kadın isyanına" dönüştüğünü söyledi.

Kadınların destek olmak için Tarsus'ta toplandığını belirten Yücel, şöyle konuştu:

"Özgecan'ın katli, ilk kadın cinayeti değildir, maalesef son da olmadı. Özgecan'dan sonra onlarca kadın cinayeti, taciz ve tecavüz haberleriyle sarsıldık. Kadınları şiddetten koruyan yasa uygulanmadığı gibi kadın-erkek eşitsizliği iktidar tarafından derinleştirilerek sonuçları yine kadın katliamları oluyor. Erkek yargı 'iyi hal indirimi' uygulayarak şiddet uygulayan erkekleri ödüllendirirken kadınları adeta cezalandırıyor. Özgecan'ın katillerinin işledikleri cinayete bir gerekçe bulmalarına izin vermeyeceğiz. Bu davada da bundan sonra da 'haksız, tahrik indirimi'nin de 'iyi hal indirimi'nin de karşısında olacağız."

Adliye bahçesini dolduran grupların, protestosu sürüyor.