Özgecan Aslan'ın öldürülmesi davası

Özgecan Aslan'ın öldürülmesi davası
Özgecan Aslan'ın öldürülmesi davası
- Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve bazı grupların Tarsus Adliyesinin bahçesindeki protestosu sürüyor

MERSİN (AA) - Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesine ilişkin davanın görüldüğü Tarsus Adliyesinin bahçesinde toplanan grupların protestosu devam ediyor.

Adliye bahçesini dolduran, döviz ve pankartlar taşıyan protestocu grup, çeşitli sloganlar atarak, duruşmanın sona ermesini bekliyor.

Birçok kadın platformu üyesinin yanı sıra erkeklerin de katılım gösterdiği eyleme, kızları cinayete kurban giden bazı aileler de çocuklarının fotoğraflarıyla destek veriyor.

Polis ekipleri, adliye bahçesinin girişini kontrol altında tutuyor.

- "Kadına şiddet, ülkemizin en temel sorunlarından biri haline gelmiştir"

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, gazetecilere yaptığı açıklamada, kadına şiddeti kınayarak, Özgecan'ın öldürülmesini protesto etmek için bir araya geldiklerini söyledi.

Cinayetin  Türkiye 'yi yasa boğduğunu belirten Can, "Ülkemizde ve dünyada kadına şiddet haberlerini gördükçe erkek oluşumuzdan utanır hale geldik. Üzülerek belirtmek istiyorum ki kadına şiddet, ülkemizin en temel sorunlarından biri haline gelmiştir. Özgecan kızımızın başına gelenler de bunun en acı örneğidir. Özgecan'ın başına gelen bu kötü olay, insanlık tarihine kara leke olarak geçmiştir" diye konuştu.

Başta Özgecan olmak üzere kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığın, ayrımcılık yapanların, şiddet uygulayanların, bunları koruyanların karşısında olduklarını aktaran Can, kadınların yeni şiddet olaylarına maruz kalmaması için üzerlerine düşeni yapmaya devam edeceklerini anlattı.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Hasan Kütük de Özgecan cinayetinin herkesin kanını dondurduğunu dile getirdi.

Sadece Özgecan'ı kaybetmediklerine dikkati çeken Kütük, "Biz o gün insanlığımızdan parçalar kaybettik" ifadesini kullandı.