Özgecan Aslan'ın öldürülmesi davası

Özgecan Aslan'ın öldürülmesi davası
Özgecan Aslan'ın öldürülmesi davası
- KADEM Başkanı Yılmaz: " - Buradan çıkacak olan sonuç ve karar bundan sonraki kadın cinayetlerine ilişkin de emsal teşkil edecek" - Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Gündoğan: - "Sanıkların yargılamalarında dünyaya emsal teşkil edecek bir karar çıkacağı inancı oluştu. Bu Özgecan'ı geri getirmeyecek ama annesinin yüreğine bir damla su serpecektir"

MERSİN (AA) -  Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkanı Sare Aydın Yılmaz, Özgecan Aslan davasından çıkacak kararın bundan sonraki kadın cinayetlerine ilişkin de emsal teşkil edeceğini belirtti.

Yılmaz, Tarsus Adliyesi'nde görülen duruşmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddeti kınamak üzere davayı takip ettiklerini söyledi.

Özgecen davasının kadın cinayetlerine ilişkin verilecek cezalarla ilgili çok önemli bir dönemeç olduğunu ifade eden Yılmaz, "Buradan çıkacak olan sonuç ve karar bundan sonraki kadın cinayetlerine ilişkin de emsal teşkil edecek. Umuyoruz ki bu tip cinayetler, davalar ve yaşanan vahşet son bulur. Kadının sadece kadın kimliğinden dolayı bir şiddete maruz kalmasının önü engellenir" diye konuştu.

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yurdagül Gündoğan da davanın en başından beri takipçisi olduklarını belirterek, savcılığın verdiği mütalaanın bu mahkemeden örnek bir karar çıkacağı kanaat uyandırdığını ifade etti.

Bir daha kadın cinayetleri olmamasını dileyen Gündoğan, "Sanıkların yargılamalarında dünyaya emsal teşkil edecek bir karar çıkacağı inancı oluştu. Bu Özgecan'ı geri getirmeyecek ama annesinin yüreğine bir damla su serpecektir" diye konuştu.

AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Zeynep Yıldız da davayı yakından takip ettiklerini belirtti.

Yeni Özgecanlar ölmesin diye duyarlılıklarını göstermek için Tarsus'a geldiklerini vurgulayan Yıldız, "Bu tür eylemleri göstermeye yönelik eğilimleri olan kişilere yönelik hukuk kurallarının tavizsiz uygulanması ve yoğun sivil toplum baskısıyla yıldırılması gerektiğine inanıyoruz ve bunların ıslah edilmesi gerektiğine inanıyoruz" ifadesini kullandı.

AK Parti  Genel Merkez Kadın Kolları MKYK üyesi avukat Zeynep Gül Yılmaz ise Özgecan olayının yaşandığı ilk günden itibaren ailenin yanında olduklarını söyledi.

Bir hukukçu olarak sanıkların toplumun vicdanıyla yüzleşmesi için adliyeye getirilmelerinin önemli olduğunu ifade eden Yılmaz, yeni kadın cinayetlerinin önüne geçilmesini istediklerini sözlerine ekledi.