Özgecan Aslan'ın öldürülmesi davası

Özgecan Aslan'ın öldürülmesi davası
Özgecan Aslan'ın öldürülmesi davası
- KADEM Hukuk Komisyonu Başkanı Yanılmaz: - "Kadın cinayetlerine, ayrımcılığa ve failleri koruyan yargı kararlarına karşı topyekun bir mücadelenin başlaması gerekmektedir" - "Özgecan davasında bugün çıkmasını beklediğimiz karar emsal oluşturacağından toplumun adalete inancının tesisi için, katillerine en ağır cezanın uygulanmasını ve hiçbir indirimden faydalandırılmamalarını talep etmekteyiz"

MERSİN (AA) - Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Hukuk Komisyonu Başkanı Betül Yanılmaz, kadın cinayetlerine, ayrımcılığa ve failleri koruyan yargı kararlarına karşı topyekun bir mücadelenin başlaması gerektiğini belirterek, "Özgecan davasında bugün çıkmasını beklediğimiz karar emsal oluşturacağından toplumun adalete inancının tesisi için, katillerine en ağır cezanın uygulanmasını ve hiçbir indirimden faydalandırılmamalarını talep etmekteyiz" dedi.

KADEM üyesi bir grup, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesiyle ilgili davanın görüldüğü Tarsus Adliyesi'nin bahçesinde toplanarak kadına yönelik şiddeti protesto etti.

KADEM Hukuk Komisyonu Başkanı Yanılmaz, grup adına yaptığı açıklamada, Özgecan'ın vakur ailesine destek vermek için çalıştıklarını söyledi.

Özgecan cinayetinin kadına yönelik şiddete karşı toplumsal duyarlılığın en üst düzeyde ifade edildiği bir olay olduğunu vurgulayan Yanılmaz, şöyle devam etti:

"Kadın cinayetlerine, ayrımcılığa ve failleri koruyan yargı kararlarına karşı topyekun bir mücadelenin başlaması gerekmektedir. KADEM olarak kadına yönelik şiddetle mücadele için faillerin yargılanması, hak ettikleri biçimde cezalandırılmaları, yargı süreçlerinin mağdurlar bakımından bir külfete ve adeta ayrı bir cezaya dönüşmemesi hakkında birçok örnek sunduk ve çeşitli çalışmalar yaptık. Hakkaniyetli, adil ve etkin bir yargılamanın olması gerektiği hususundaki beklenti ve görüşlerimizi her fırsatta paylaştık. Özgecan davasında bugün çıkmasını beklediğimiz karar emsal oluşturacağından toplumun adalete inancının tesisi için, katillerine en ağır cezanın uygulanmasını ve hiçbir indirimden faydalandırılmamalarını talep etmekteyiz."

Yanılmaz, kamuoyunca "Özgecan Yasası" olarak isimlendirilen ve toplumun büyük bir kesiminin talebi olan ceza mevzuatında yapılacak değişikliklerin bir an önce gündeme alınması gerektiğini vurgulayarak, kadın cinayetinde uygulanan indirimlere son verilmesini ve caydırıcı cezaların verilmesini istedi.