Özgecan Aslan'ın öldürülmesi davası

Özgecan Aslan'ın öldürülmesi davası
Özgecan Aslan'ın öldürülmesi davası
- Amca Aslan: - "Bu tarihi günde umuyorum adaletin tecelli etmesiyle Özgecan'ımız biraz huzur bulmuştur" - Aslan ailesinin avukatı Küçük: - "Bizim bu davada özellikle üzerinde en çok durduğumuz konulardan biri her 3 sanık hakkında da herhangi bir takdiri indirim uygulanmaması yönündeydi. Savcının talebi de bizim talebimiz de bu yöndeydi. Mahkemenin kararı da bu doğrultuda oldu" - Mersin Barosu Başkanı Antmen: - "Adalete uygun bir karar çıktı. Bu kararın Türkiye'de kadın cinayetlerine son vermesi halinde bir işe yarayacağını düşünüyoruz"

MERSİN (AA) - Mersin'in Tarsus ilçesinde öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın amcası Yaşasın Aslan, mahkeme kararıyla ilgili "Bu tarihi günde umuyorum adaletin tecelli etmesiyle Özgecan'ımız biraz huzur bulmuştur" dedi.

Amca Aslan, Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ardından adliye bahçesinde yaptığı açıklamada, karar sonrası vicdanının hiç rahatlamadığını vurgulayarak "Bu, Türkiye'deki en ağır ceza ama benim için, bizler için yeterli değil. Şahsım adıma vicdanımı hiç rahatlatmadı. Kızımızın aramızdan ayrılışının tam 295'inci günü. Bugün 3 Aralık, anne ve babasının da evlilik yıl dönümü. Bu tarihi günde umuyorum adaletin tecelli etmesiyle Özgecan'ımız biraz huzur bulmuştur" diye konuştu.

Aslan, bilgiye ve sevgiye gereken önemin gösterilmesini isteyerek kendilerine destek olan herkese teşekkür etti.

- "Biz bu kararı değerli buluyoruz"

Aslan'ın ailesinin avukatı Sevim Küçük, her 3 sanık hakkında da Özgecan Aslan'ı kasten, canavarca hislerle ve eziyet çektirerek öldürmekten dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildiğini hatırlattı.

Sanıklar Fatih Gökçe ve Ahmet Suphi Altındöken hakkında Özgecan Aslan'a yönelik nitelikli cinsel saldırı suçundan da ceza verildiğini aktaran Küçük, şöyle devam etti:

"Ağırlaştırılmış müebbet hapis zaten en yüksek cezadır. Diğer suçlar yönünden asgari hadden uzaklaşmak suretiyle teşdiden ceza verildi. Bizim bu davada özellikle üzerinde en çok durduğumuz konulardan biri her 3 sanık hakkında da herhangi bir takdiri indirim uygulanmaması yönündeydi. Savcının talebi de bizim talebimiz de bu yöndeydi. Mahkemenin kararı da bu doğrultuda oldu. Herhangi bir takdiri indirim uygulanmayacak. Bu, ne yazık ki kadın cinayeti davalarında kamu vicdanını, hepimizi en çok rahatsız eden bir konudur. Bu açıdan da biz kararı değerli buluyoruz. Ben burada şunu söylemek istiyorum. Bu karar gerçekten mücadele eden tüm kadınların kararı. Şiddet gören, öldürülen tüm kadınlar bizim kadınlarımız. Biz hepsine sahip çıkıyoruz. Bu nedenle bu karar değerlidir. Buradan tüm kadınlara sesleniyorum, lütfen gelin hep birlikte mücadele edelim."

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen de kadın cinayetleri konusunda emsal karar verildiğinin altını çizerek bu kararın kadına yönelik benzer diğer tüm davalarda da talep edilmesi gerektiğini ifade etti.

"Yapamaz, yürütemez" denilen kadın avukatların davayı en ince ayrıntısına kadar takip ettiğini anlatan Antmen, "Adalete uygun bir karar çıktı. Bu kararın Türkiye'de kadın cinayetlerine son vermesi halinde bir işe yarayacağını düşünüyoruz" dedi.

Antmen, kararın bugünden itibaren 7 günlük temyiz süresi olduğunu, Yargıtayın da kararı onayacağını umduklarını söyledi.

Bu arada davaya katılan bazı avukatların, öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin fotoğrafının üzerinde bulunduğu tişörtlerle duruşmaya girdiği gözlendi.