Özgecan Aslan'ın öldürülmesi davası

Özgecan Aslan'ın öldürülmesi davası
Özgecan Aslan'ın öldürülmesi davası
- KADEM Hukuk Komisyonu Başkanı Yanılmaz: - "İndirimlerin uygulanmaması çok önemli bir karardı. Belki yargının bu kötü sicilini onarabilecek, emsal niteliği oluşturabilecek bir karar" -"Yargıtay'ın da benzer bir karar vermesini bekliyoruz. Bu konuda kamuoyu baskısına devam edeceğiz. Bu süreç bizim için bitmedi"

MERSİN (AA) -  Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Hukuk Komisyonu Başkanı Betül Yanılmaz, Özgecan Aslan davasında verilen karara ilişkin, "İndirimlerin uygulanmaması çok önemli bir karardı. Belki yargının bu kötü sicilini onarabilecek, emsal niteliği oluşturabilecek bir karar" dedi.

Yanılmaz, Özgecan Aslan'ın öldürülmesiyle ilgili görülen davanın ardından Tarsus Adliyesi'nin bahçesinde yaptığı açıklamada, beklenen bir karar çıktığını söyledi.

Sanıklara üst sınırdan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildiğini anımsatan Yanılmaz, şöyle devam etti:

"İndirimlerin uygulanmaması çok önemli bir karardı. Belki yargının bu kötü sicilini onarabilecek, emsal niteliği oluşturabilecek bir karar. Şimdi bu aşamada sanıkların kararı temyiz etmesini bekliyoruz. İş, Yargıtay'a gidecek. Yargıtay'ın da benzer bir karar vermesini bekliyoruz. Bu konuda kamuoyu baskısına devam edeceğiz. Bu süreç bizim için bitmedi. Bu cezaların etkin infazı en önemli problemlerden biri. Yani bir aftan faydalandırılmamaları, en önemli problematik. Bunun da takipçisi olacağız."

Yanılmaz, en üst sınırdan ceza verilmesinin tek başına yeterli olmadığını, bunların etkin şekilde de infaz edilmesi gerektiğini ifade etti.

En üst cezalar verilip, etkin infaz sağlanması ve indirimlerin uygulanmamasının önemine dikkati çeken Yanılmaz, cezaların bu sayede caydırıcı olabileceğini vurguladı. 

Yanılmaz, bu kararın emsal teşkil edeceğine inandıklarını sözlerine ekledi.