Özgecan'ın ailesinden kızlarının mezarına ziyaret

Özgecan'ın ailesinden kızlarının mezarına ziyaret
Özgecan'ın ailesinden kızlarının mezarına ziyaret
- Özgecan Aslan'ın ailesi, kızlarının öldürülmesiyle ilgili görülen davada sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasından sonra kızlarının mezarına giderek, dua etti - Baba Aslan: - "Gerçekten kalben söylüyorum, toplumdaki ceza indirimleriyle ilgili söylenen şeylere kulak asmadım. Ben hakikatin eninde sonunda tecelli edeceğini biliyordum"

MERSİN (AA) - Mersin'in Tarsus ilçesinde öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın ailesi, olayla ilgili görülen davada kararın çıkmasının ardından kızlarının mezarına giderek dua etti.

Anne Songül ve baba Mehmet Aslan, kızlarının heykeltıraş Mehmet Aksoy tarafından yapılan, Mersin Şehir Mezarlığı'ndaki anıt mezarının başında dua okudu.

Kızlarının kabri başında gözyaşı döken anne Aslan, mezarın çevresindeki "Özgecan yasası çıksın" yazılı dövizi alarak, mezarın baş ucuna koydu. Aslan, eliyle kızının mezarını sildi.

Baba Aslan, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, böyle bir kararın çıkmasını önceden beklediklerini ifade ederek, "Gerçekten kalben söylüyorum, toplumdaki ceza indirimleriyle ilgili söylenen şeylere kulak asmadım. Ben hakikatin eninde sonunda tecelli edeceğini biliyordum" diye konuştu. 

Kararın, kendisini sevindirmediğini belirten Aslan, "Kararın bu şekilde çıkmış olması beni aslında sevindirmiyor. Daha sonrasında onlarca Özgecan yine katledildi. Özgecan yasasının çıkmasıyla ilgili olarak, devletimizin, partilerin, milletvekillerimizin gereğini yerine getireceklerine hiç şüphem yok. Yine de bu iş yasayla çözülmez. Caydırıcılık özelliği olur ama en büyük yasa Allah'ın yasasıdır" ifadesini kullandı.

Zamanın çok hızla aktığını ve zamanın en büyük yargıç olduğuna inandığını vurgulayan Aslan, Özgecan'ın ölümünün üzerinden yarın 296 gün geçmiş olacağını hatırlattı.

Aslan, Özgecan'ın öldürülmesiyle ilgili insanların kendileriyle empati kurduklarını sözlerine ekledi.