PKK'ya silah bırakma çağrısı

PKK'ya silah bırakma çağrısı
PKK'ya silah bırakma çağrısı
- BBP Genel Başkanı Destici: - "O kadar büyük bir algı, psikolojik operasyon sürdürülüyor ki tam seçim öncesinde. Her iki taraf da oy kaybetmemek, özellikle iktidar partisi oylarını artırmak adına bir açıklama yaptılar"

MERSİN (AA) - BBP Genel Başkanı Mustafa Destici,  PKK 'ya silah bırakma çağrısına ilişkin, "O kadar büyük bir algı, psikolojik operasyon sürdürülüyor ki tam seçim öncesinde. Her iki taraf da oy kaybetmemek, özellikle iktidar partisi oylarını artırmak adına bir açıklama yaptılar" dedi.

Destici, partisinin Mersin il başkanlığının Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen olağan kongresinde yaptığı konuşmada, Tarsus ilçesinde öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ı anarak, zanlıların idamla cezalandırılmasını istedi.

Süleyman Şah Türbesi'nin taşınmasını eleştiren Destici, "Oradan sadece bir türbe, naaşlar taşınmıyor. Vatan toprağı terk ediliyor" diye konuştu.

Destici, "Olayın Türkiye için bir utanç olduğunu" iddia ederek, "Savunmaya bakın. 'Nakletmeseydik de orada 44 askerimiz şehit mi olsaydı' diyorlar. Evet şehit olsaydı. Sarıkamış'taki 90 bin niye şehit oldu? Çanakkale'deki 14'lüler niye şehit oldu? Yemen'de, Trablusgarp'ta niye şehit oldular? Yoksa toprak parçasının ne önemi var eğer o toprak şehit kanıyla sulanmamışsa" görüşünü paylaştı. 

PKK'ya silah bırakma çağrısına ilişkin değerlendirmede de bulunan Destici, terör ve teröristle müzakere değil mücadele edileceğini ifade etti.

Destici, çözüm sürecinin aşaması olarak PKK unsurlarının sınırların dışına çıkacağının söylendiğini anlatarak, "Üç yıla yakın bir zaman oldu çıktı mı? Daha sonra silah bırakacak denildi. Bıraktı mı? Kendisini lağvedecek denildi. Etti mi? Bu yanlış bir adım dedik. En büyük yanlışınız PKK'yı muhatap almanız. O bölge PKK'nın bölgesi değil. O bölgedeki Türk, Arap, Türkmen kardeşlerimizin büyük bir çoğunluğu PKK'yı desteklemiyor. PKK o bölgedeki kardeşlerimizi asla temsil edemez" diye konuştu. 

PKK'nın meşrulaştırıldığını savunan Destici, "Dün hükümet PKK'nın siyasi unsurlarıyla birlikte bir açıklama yaptı. O kadar büyük bir algı, psikolojik operasyon sürdürülüyor ki tam seçim öncesinde. Her iki taraf da oy kaybetmemek, özellikle iktidar partisi oylarını artırmak adına bir açıklama yaptılar. Kimin açıklamasını okuyorlar? Bebek katilinin, İmralı canisinin. Kandil'e sesleniyor. 'Silahların bırakılması zemininde' diyor. Silahları bırakın demiyor ama topluma sanki silahları bırakın çağrısı yaptı gibi bir algı operasyonu yürütülüyor" ifadesini kullandı.