"Polis amcaları"nın desteğiyle öz güven kazandılar

"Polis amcaları"nın desteğiyle öz güven kazandılar
"Polis amcaları"nın desteğiyle öz güven kazandılar
- Mersin Emniyet Müdürlüğü'nün "Akdeniz'in Sesi 2015 Projesi" kapsamında bağlama, gitar ve keman dersleri alan öksüz, yetim ve farklı illerden göçle gelen çocuklar, hem sosyal hayata katıldı hem de derslerinde başarıları arttı - Üç aylık eğitimi başarıyla tamamlayan çocuklar, yarın ilk konserlerini verecek - Proje sorumlusu Civan: - "Dolu dolu geçen 3 ay sonunda müzikte belli bir yere geldiler ancak bizim için en önemlisi müzikle onları sosyal hayata katmaktı"

MERSİN (AA) - MUSTAFA GÜNGÖR - Mersin Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce yürütülen "Akdeniz'in Sesi 2015 Projesi" kapsamında öksüz, yetim ve farklı illerden göçle gelen çocuklar, bağlama, gitar ve keman dersi alarak öz güven kazandı. Çocuklar, yarın verecekleri ilk konserin heyecanını yaşıyor.

Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) kapsamındaki proje çerçevesinde Mersin'deki okulları gezen Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, dezavantajlı bölgelerde içine kapanık, öz güven sorunu yaşayan çocukları tespit etti.

Öksüz, yetim ve kente göçle gelen ailelerin çocuklarının müzik sayesinde sosyal hayata katılmalarının amaçlandığı projeye, Mersin Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünden gitar, bağlama ve keman öğretmeleri de katkı sağladı.

Yaklaşık 3 ay süren çalışmalar süresince 45 çocuğa müzik eğitimi verildi.

-Öz güven kazandılar 

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünde görev yapan proje sorumlusu Mustafa Fikret Civan, İl Emniyet Müdürlüğünün büyük önem verdiği projeyle çok sayıda çocuğa ulaştıklarını söyledi.

Projeyi, hem çocuklar ile vakit geçirmek hem de onlara eğitim vermek amacıyla yürüttüklerini anlatan Civan, şöyle konuştu:

"İçlerinde 15'e yakın Roman çocuğumuz da var. Farklı illerden göçle gelen çocuklarımız, parçalanmış ailelerden, yetim ve öksüz çocuklar var. Zaten amacımız onları bir araya getirerek birbirleriyle ve bizlerle vakit geçirmelerini sağlamaktı. Bu çocuklarla yaklaşık 3 aydır beraberiz. Beraber gezilere katıldık, doğa yürüyüşleri yaptık. Dolu dolu geçen 3 ay sonunda müzikte belli bir yere geldiler ancak bizim için en önemlisi müzikle onları sosyal hayata katmaktı."

Kurs sayesinde içine kapanık çocukların açıldığını ve derslerinde de başarılı olduklarını dile getiren Civan, "İlk zamanlar onlarla iletişim kurmakta zorlandık ama şu anda hepsi çok mutlu. Anneleri, çocuklarının kurslar sayesinde artık sınıfta daha aktif olduklarını, çok fazla değiştiklerini söylüyorlar. Bu çocuklar bu sayede arkadaş ortamına girdi ve bir şeyler başarabileceklerini gördüler" dedi.

-"Şu anda hepsi müziği çok seviyor"

Bağlama öğretmeni Esra Arslan da böyle bir projede bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Polislerin çocuklara ulaşmak ve onların gelişimlerini katkı sağlamak için çok büyük fedakarlıklarda bulunduğunu dile getiren Arslan, şöyle devam etti:

"Bu kurslar çocuklar için çok büyük bir fırsat. Başta isteksiz öğrenciler vardı. Tabii ki zorlandık ama zevkle, gönülle çalıştık. Çocuklarımızı sahnede göreceğimize inanarak devam ettik. Bütün amacımız müziği sevdirmekti. Hepsi çok mutlu oldu ve şu anda müziği çok seviyorlar" diye konuştu.

Öğrenciler de kursa katılarak kendilerini geliştirdiklerini, öz güven kazandıklarını ve yarın ilk konserlerini verecek olmanın heyecanını yaşadıklarını kaydetti.

"Akdeniz'in Sesi 2015 Projesi" kapsamında müzik eğitimi alan çocuklar, yarın saat 19.00'da Mersin Kültür Merkezi'nde müzikseverler ile buluşacak.